Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy św. Stanisława Kostki, gdzie zgromadzili się przedstawiciele kół parafialnych stowarzyszenia w liczbie około 50 osób oraz zaproszeni goście, pośród których byli obecni m.in.: ks. prof. Wojciech Góralski, jeden z pierwszych asystentów diecezjalnych organizacji, ks. Jacek Marciniak, dyrektor Szkół Katolickich, ks. Jacek Prusiński, ojciec duchowny tychże szkół, ks. Wojciech Kućko, obecny asystent diecezjalny stowarzyszenia oraz kilku współpracowników Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski, który w wygłoszonej homilii powiedział do zebranych m.in.: „Nie wiem jak to się stało, że pojawiliście się w tej organizacji, ale dzięki Bogu, że wstąpiliście do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jak sobie wspominam mój czas wstępowania do seminarium, nie było do pomyślenia, żeby wówczas funkcjonowały jakiekolwiek stowarzyszenia. Dobrze, że mogły chociaż istnieć koła różańcowe. Dzisiaj jest inaczej, ale przecież nie jest tak znowu cudownie, że już człowiek nie chciałby nic zmienić na świecie. Dzisiaj życie jest bardzo skomplikowane. Dzisiaj obserwuję wyjątkowy atak na małżeństwo i rodzinę, Myślę, że i wy jesteście tego świadomi. Św. Łucja powiedziała przed laty takie słowa: «Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem a królestwem szatana zostanie stoczona w kwestiach małżeństwa i rodziny». Natomiast Jan Paweł II, święty, w swoim podczas trwania Roku Rodziny tak powiedział: «Przyszłość ludzkości i przyszłość Kościoła zależy od rodzin»”.
Na koniec Mszy św., przed rozesłaniem, biskup senior zachęcał zebranych do trwania w „świętym uporze” działania dla małżeństw i rodzin oraz podejmowania kolejnych ważnych inicjatyw w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.
Po wspólnej modlitwie zgromadzeni na wspólnym świętowaniu udali się do auli bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, gdzie w pierwszej kolejności aktualny prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej Witold Wybult przywitał zaproszonych gości oraz członków świętującej organizacji. Następnie głos zabrał ks. Jacek Prusiński, który wygłosił konferencję pt. „Wartość ufnej modlitwy w życiu chrześcijanina – przykłady świętych małżeństw”.
Prelegent przypomniał zebranym, że już niebawem rozpocznie się rok jubileuszowy w Kościele, a także jubileusz 950-lecie powstania diecezji płockiej. Dla dobrego przygotowania się do świętowania, papież Franciszek 21 stycznia 2024 r., w Niedzielę Słowa Bożego, ogłosił dla Kościoła Powszechnego Rok Modlitwy. Ojciec Święty napisał: „Modlitwa jest główną drogą do świętości i pozwala ona każdemu człowiekowi wyrazić Bogu to, co jest ukryte w głębi jego serca”.
Zaroszony gość kontynuował: „Człowiek wierzący zdaje sobie sprawę, że w budowaniu wiary konieczna jest modlitwa. By człowiek mógł się prawidłowo rozwijać duchowo, rozmowa z Bogiem musi być podstawowym elementem jego życia a przykład świętych i błogosławionych, którzy z modlitwy uczynili nieodzowną cechę działalności, tylko potwierdza tę ważną prawdę. «Modlę się, aby dobrze żyć» – to chyba dobre streszczenie życia wielu ludzi wierzących”.
„Zasadniczo wszyscy wierzący wiedzą, że trzeba się modlić” – mówił ks. Jacek – „lecz zawsze pozostaje pytanie: jak? – albo: jak coraz lepiej się modlić? Mamy w historii duchowości różne formy modlitwy. Każdy wybiera taki styl i sposób, który mu najbardziej odpowiada i w którym wyraża się jego więź z Bogiem. […] Pewnie każdy z nas zaczynał od «Aniele Boże, stróżu mój», od «bozi», którą na obrazie nam pokazywali rodzice i dziadkowie. A z biegiem lat każdy nieco w swoją stronę, bo mamy inne doświadczenie życiowe, inna wrażliwość, inne potrzeby. To odkrywanie, że można na różne sposoby się modlić, spotykać z Panem czy nie jest fascynujące?”
Autor jubileuszowej konferencji wskazał na koniec swojego wystąpienia kilka przykładów świętych małżonków, którzy stanowić mogą wzór ufnej modlitwy dla współczesnych małżonków. Wymienił: Marię i Alojzego Beltrame Quattrocchich, Zelię i Ludwika Martin – rodziców świętej Teresy z Lisieux, Józefa i Wiktorię Ulmów oraz Emilię i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II.
Po wysłuchaniu konferencji głos zabrał ponownie prezes Wybult, który podziękował ks. bp. Romanowi Marcinkowskiemu za przewodniczenie Mszy św. jubileuszowej oraz wszelką życzliwość i wsparcie dla naszej organizacji na przestrzeni trzydziestu pięciu lat jej działalności. Następnie prezes podziękował ks. Wojciechowi Kućce, asystentowi diecezjalnemu organizacji, za codzienną życzliwość i współtworzenie organizacji, nieocenione wsparcie i cenne sugestie oraz wszelką współpracę na rzecz małżeństwa i rodziny.
W końcowym etapie spotkania jubileuszowego Zarząd Główny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej mocą podjętej uchwały nr 3/11/2024 wyraził wdzięczność swoim współpracownikom, którzy w różny sposób wspierają działania statutowe tej organizacji. Okolicznościowe dyplomy przekazano m.in.: Annie Grędeckiej, Annie Masłowskiej, Małgorzacie Ochocińskiej, Jakubowi Rososińskiemu i Danucie Rybie – udzielającym porad w ramach działającej Poradni Rodzinnej; Edycie Gołębiewskiej-Borczyk, Beacie Szymczak i Joannie Popowskiej – prowadzącym zajęcia w Klubie Seniora „Szansa”; Agacie Piekarskiej i Katarzynie Niewinowskiej – prowadzącym zajęcia językowe dla seniorów.
***
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej zostało formalnie zarejestrowane 14 grudnia 1989 r. w Sądzie Wojewódzkim w Płocku. Było pierwszym tego typu stowarzyszeniem po roku 1989. Powstało z inicjatywy Grażyny i Kazimierza Cieślików, za zgodą biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Pierwszym asystentem kościelnym był ks. Marek Smogorzewski. Stowarzyszenie posiada sztandar, pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II 7 czerwca 1991 r., w czasie jego pobytu w Płocku.
W marcu 1993 r. Rada Miasta Płocka powołała z inicjatywy radnych stowarzyszenia pierwszą w kraju Samorządową Komisję ds. Rodziny. Trzy miesiące później, również jako pierwsza w kraju, powstała Rada ds. Rodziny przy Wojewodzie Płockim, a jej przewodniczącym został Kazimierz Cieślik. W tym samym roku w Płocku powstała Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.
Kazimierz Cieślik, założyciel SRK DP, był prezesem w latach 1989-2000). Kolejnym prezesami byli: Stefan Swat (2000-2004) i Kazimierz Urbaniak (2004-2017). Obecnie funkcję tę pełni Witold Wybult. Asystentem diecezjalnym stowarzyszenia jest ks. dr Wojciech Kućko.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej działa obecnie w 17 parafiach diecezji płockiej, liczy 267 członków. Prowadzi wiele inicjatyw, do najważniejszych należy zaliczyć prowadzenie Klubu Seniora „Szansa” oraz Akademii Wiary im. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego, koordynowanie zespołem organizującym Orszaku Trzech Króli i Marszu dla Życia i Rodziny w Płocku oraz koordynowanie Płockimi Dniami Kultury Chrześcijańskiej.