Druhowie z Czernic Borowych dziękowali Bogu za sto lat jednostki OSP

- Wasze życie duchowe jak tak samo ważne jak siła fizyczna - powiedział ks. kan. Andrzej Zakrzewski, duszpasterz Straży Pożarnych w diecezji płockiej, do członków stuletniej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych. Poświęcił także jubileuszową tablicę.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 14.30.53

Druhowie należący do jednostki OSP w Czernicach Borowych obchody jubileuszu stulecia rozpoczęli od Mszy św. w kościele parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czernicach Borowych, w intencji strażaków i ich rodzin. Przewodniczył jej ks. kan. Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz Straży Pożarnych. 

W homilii zaznaczył, że w życiu strażackim „jest mało słów a dużo działania, w duchu przykazania miłości”: - W historii wasi poprzednicy starali się o sprawność fizyczną i o mocnego ducha. Wychowani w duchu religijnym mieli świadomość, że musi być między nimi jedność. Tak samo jak siła i sprzęt ważne jest wasze życie duchowe – podkreślił kapelan. 

Za kard. Robertem Sarahem powtórzył, że w życiu człowieka, duchowym i fizycznym – najważniejszy jest Bóg: „Bez Boga przypominamy drzewo z odciętymi korzeniami. A drzewo, które jest pozbawione korzeni, umiera”. Dlatego też trzeba współpracować z łaską Bożą, walczyć z wadami i grzechami, oczyszczać się w sakramencie pokuty, pomagać Bogu w procesie zbawienia.  

Ks. Andrzej Zakrzewski odczytał także list gratulacyjny, jaki z okazji jubileuszu wystosował do strażaków biskup płocki Szymon Stułkowski: „Przyjmijcie podziękowania za codzienną, pełną poświęcenia służbę dla innych ludzi, ale też za to, że trwacie przy Kościele. Nikt nie wyobraża już sobie uroczystości religijnych czy patriotycznych bez obecności druhów strażaków. Służycie ludziom na pożytek i Bogu na chwałę, występując pod sztandarem św. Floriana, który się ogniowi i złu nie kłaniał” – napisał między innymi Pasterz Kościoła płockiego.    

Duchowny poświęcił też tablicę okolicznościową z okazji stulecia OSP, w hołdzie założycielom i kolejnym pokoleniom strażaków, którzy w ciągu minionych lat ratowali ludzi od klęski pożaru, zarazem oddając cześć Bogu. Należy zaznaczyć, że w dniu jubileuszu strażacy z Czernic Borowych złożyli też kwiaty na grobach zmarłych druhów.  

Oficjalne uroczystości jubileuszowe odbyły się przed remizą strażacką w Czernicach Borowych, gdzie na przykład wręczono medale i odznaczenia, i gdzie odbyła się biesiada strażacka. Gospodarzami spotkania byli: prezes OSP w Czernicach Borowych Cezary Paweł Kołakowski i wiceprezes Łukasz Łąkowski. 

W uroczystości 30 czerwca br. uczestniczył także ks. kan. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii Czernice Borowe, Waldemar Białczak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu, Bogdan Rzepczyński, prezes powiatowego zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz członek prezydium zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Mazowieckiego, Wojciech Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe oraz wielu innych gości i poczty sztandarowe.