Dotacje dla kościołów z programu „Mazowsze dla zabytków”

Bazylika katedralna, Muzeum Diecezjalne w Płocku i parafie diecezji płockiej otrzymały dotacje na remonty obiektów sakralnych z budżetu Samorządu Mazowsza. Symboliczne wręczenie promes odbyło się przed Muzeum Diecezjalnym. Beneficjenci mieli możliwość opowiedzenia, na co przeznaczą łącznie niemal 1 500 000 przyznanych środków.

53024220 010C 4A89 A107 2Eb52cc4f989

Symboliczne czeki beneficjentom programu „Mazowsze dla zabytków” wręczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego (11 sierpnia br.). Otrzymały je parafie i instytucje świeckie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach zabytkowych.

- W ramach tegorocznego naboru wpłynęło do nas ponad 250 wniosków. Zainteresowanie programem „Mazowsze dla zabytków” wynika przede wszystkim z tego, że wielu właścicieli i opiekunów zabytków nie stać na wykonanie niezbędnych prac, a w przypadku zabytków te prace są pilne. Próbujemy znosić barierę finansową i wspierać działania ratujące nasze dziedzictwo - powiedział marszałek Adam Struzik podczas wręczania promes.

Z programu „Mazowsze dla zabytków” po 100 000 zł otrzymały parafie: Ciachcin (malowanie wnętrza kościoła, etap II) i Kobylniki (remont konserwatorski elewacji ceglanych kościoła, etap IV).

Po 80 000 zł otrzymały parafie i zakony: Nowy Duninów (remont konserwatorski wieży wraz z elewacją zachodnią kościoła), Gójsk (prace konserwatorskie i restauratorskie przy odnowieniu polichromii ściennych we wnętrzu kościoła), Opactwo Sióstr Benedyktynek w Sierpcu (prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu bocznym pw. Krzyża św. z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, etap II), pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku (remont dzwonnicy przy kościele pw. św. Dominika, etap II elewacje południowa, zachodnia), parafia katedralna pw. św. Zygmunta w Płocku (prace konserwatorskie i restauratorskie nagrobka biskupa Hieronima Cieleckiego w katedrze).

Kwotę 60 000 zł przyznano parafii w Płocku-Trzepowie (konserwacja ołtarza św. Aleksego z II poł. XVII wieku w kościele). Po 50 000 zł przyznano: Muzeum Mazowieckiemu w Płocku (prace konserwatorskie budynku), parafii Woźniki (prace ratunkowe i konserwatorskie przy konstrukcji ścian fundamentowych kościoła z XIX w.), parafii Radzanowo (prace ratunkowe i konserwatorskie przy konstrukcji ścian fundamentowych kościoła z XIX w.). Natomiast 40 000 zł otrzymała parafia Rokicie (konserwacja i restauracja ołtarza głównego z XVII w.).

- Dzięki dotacji będziemy mogli wyremontować nagrobek biskupa Hieronima Cieleckiego. Był to wychowawca dzieci Zygmunta III Wazy, a jednocześnie kanclerz Konstancji Austriaczki. Kilka dni temu znaleźliśmy wyryte w XVII wieku podpisy niektórych wykonawców nagrobka. Biskup Cielecki sprawował ważne funkcje w państwie i godnie nasze państwo reprezentował. Czas na to, aby odnowić jego nagrobek - podkreślił ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej.

Z kolei o. Marcin Kowalewski CMF, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku przyznał, że zabytek do remontu, czyli dzwonnica, jest w dość złym stanie: - W tamtym roku dzięki poprzednio pozyskanej dotacji, udało się nam wyremontować dwie ściany dzwonnicy. Kolejna dotacja zostanie przeznaczona na dwie kolejne ściany. Badamy z jakiego czasu jest dokładnie nasza dzwonnica, jest to być może XVII lub XVIII wiek - powiedział duchowny.