Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Niedzborzu

Około 300 dzieci wzięło udział w Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Niedzborzu 4 stycznia 2024 roku. Za to, że kolędując pomagają dzieciom w Kolumbii podziękował im biskup płocki Szymon Stułkowski: - Kiedy pomagacie dzieciom w innych krajach - jesteście misjonarzami - przekonywał biskup. Spotkanie koordynował ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji.

Kolednicy Misyjni 24
foto: fanpage parafii Niedzbórz

Tegorocznych Kolędników Misyjnych z diecezji płockiej przyjęła gościnna parafia pw. św. Mikołaja w Niedzborzu i proboszcz ks. Zbigniew Olszewski. W parafii tej działa 11 grup kolędniczych, około 80 dzieci jest zaangażowanych w akcję Kolędników Misyjnych.

Mszy św. w kościele parafialnym w Niedzborzu przewodniczył bp Szymon Stułkowski, a koncelebrowali ją: ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji, proboszcz parafii Rokicie, ks. Zbigniew Olszewski, proboszcz w Niedzborzu, ks. kan. Józef Błaszczak, dziekan dekanatu strzegowskiego, proboszcz w Strzegowie, ks. Paweł Sobiecki z wydziału katechetycznego Kurii Płockiej. Całą oprawę Mszy zapewniły dzieci.

- Syn Boży po to przyszedł na ziemię, żeby zniszczyć potęgę diabła. Ten, który przynosi ciemność został zastąpiony przez Światłość – przez Jezusa. W Ewangelii usłyszeliśmy, że Jan Chrzciciel wskazując na Jezusa powiedział „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Dorosły Jezus wziął na siebie, jako baranek, grzechy świata. Jezus najbardziej promieniował światłem miłości z krzyża – podkreślił duchowny.

Zwrócił uwagę, że wierzący są powołani, aby o tym mówić, pokazywać, że Jezus promienieje miłością, On i Maryja „płoną miłością”. Podziękował dzieciom za to, że chcą pomagać swoim rówieśnikom żyjącym w Kolumbii, że modlą się za nich i zbierają ofiary na pomoc dla nich: - Promieniujecie miłością tak jak Jezus i Maryja – uważał kaznodzieja.

Bp Stułkowski pogratulował i podziękował parafii w Niedzborzu, że jest w niej aż 11 grup Kolędników Misyjnych. Dodał, że być może wśród uczestników spotkania są osoby, które w przyszłości zostaną misjonarzami, jako duchowni, konsekrowani lub świeccy.

Po Mszy św. barwny korowód postaci w strojach jasełkowych, z kolędą i pastorałką na ustach, przeszedł do pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Władysława Smoleńskiego w Niedzborzu. Na czele jechała kareta zaprzężona w cztery konie, wioząca Świętą Rodzinę i bp. Szymona Stułkowskiego, za nią jechali konno Trzech Królowie.

W szkole uczestnicy spotkania obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów. Następnie s. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, podczas prezentacji multimedialnej opowiedziała o projektach, które udało się sfinansować w ubiegłym roku na świecie, dzięki akcji Kolędników Misyjnych. Były to na przykład nowe szkoły czy świetlice dla dzieci w Papui Nowej Gwinei. Na zakończenie wszystkich zaproszono na poczęstunek, zorganizowany przez szkołę i parafię.

W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Niedzborzu uczestniczyło około 300 dzieci wraz z opiekunami, katechetami, nauczycielami, księżmi.

Na zaproszenie do Niedzborza odpowiedziały szkoły i parafie: Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Szczytnie – parafia Krysk, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie – parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Dzierzążni - parafia Skołatowo, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie, Szkoła Podstawowa im. Szczepana Dobosza w Sońsku – parafia Sońsk, Szkoła Podstawowa im. Władysława Smoleńskiego w Niedzborzu – parafia Niedzbórz.