Głównym celem spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej w dawnym Opactwie Benedyktyńskim w Płocku, było znalezienie efektywnej formuły pracy w ciągu całego roku. W tym celu między innymi powstało forum internetowe, służące wymianie pomysłów, doświadczeń i uwag.
Członkowie rady wzięli udział w dyskusji w wybranej przez siebie grupie: poświęconej tematyce dorosłych, tematyce młodzieży i tematyce dzieci. Każda z grup przez godzinę zastanawiała się nad przygotowanymi wcześniej zagadnieniami. Potem była okazja do zaprezentowania wniosków.
Grupę „dorosłych” poprowadził ks. kan. dr Włodzimierz Piętka. Członkowie tego gremium m.in. zwrócili uwagę na potrzebę duszpasterstwa dla ludzi „po przejściach”, doświadczających problemów w małżeństwie i rodzinie oraz dla seniorów; również na potrzebę współdziałania wspólnot i parafii w konkretnym dekanacie. Podkreślili, że potrzebny jest przekaz informacji o wydarzeniach ponad parafialnych.
Członkowie tej grupy sugerowali, aby organizując akcje duszpasterskie „wsłuchać się w głos ludzi doświadczonych i kompetentnych w danej dziedzinie, np. prawników, urzędników, pedagogów” i promować w mediach dobre inicjatywy lokalne. Stwierdzili też, że odnowę duszpasterstwa dorosłych w parafiach trzeba rozpocząć od osobistego zaangażowania (np. gdy na Mszy brakuje lektora, trzeba włączyć się w liturgię słowa Bożego). Potrzebna jest też przestrzeń do spotkań dorosłych w parafii (np. kawiarenka) i katecheza dorosłych.
Z kolei grupa osób, która zastanawiała się nad duszpasterstwem ludzi młodych, obradująca pod kierunkiem ks. mgr. Krzysztofa Rucińskiego, podkreśliła, że to dobrze, iż w diecezji powstanie Szkoła Animatora Młodzieży. Postulowano, by z większym zaangażowaniem zająć się duszpasterstwem młodszej młodzieży (klasy 6-8) oraz by doroczna Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa odbywała się w późniejszym niż dotychczas terminie (zazwyczaj około 18 września) - bo to mogłoby zwiększyć jej frekwencję, ale też w dwóch terminach - osobno dzieci i młodzież.
Tematem dyskusji był też salezjański Festiwal Campo Bosco w Czerwińsku nad Wisłą. Padła propozycja, by młodzi diecezjanie skorzystali z tej formy ewangelizacji. Ponadto rozmawiano o Qulturalnym Bierzmowaniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Z tej formacyjnej propozycji mogliby skorzystać także kandydaci do bierzmowania z innych miejscowości.
Członkowie radzący o duszpasterstwie dzieci pod kierunkiem dr. Witolda Wybulta mi.in. podkreślili rolę letnich rekolekcji oazowych w duszpasterstwie, zwrócili uwagę na potrzebę promocji ruchu oazowego podczas katechezy. Mówili też o tym, w jaki sposób pozyskiwać środki na wyjazdy czy działalność (np. kiermasze ciast, sprzedaż palm, ozdób świątecznych itp.). Poruszyli zagadnienie współorganizowania półkolonii przez parafie (np. razem z Gminnymi Ośrodkami Kultury). Stwierdzili również, że mógłby został powołany Diecezjalny Moderator Duszpasterstwa Dzieci, a funkcję tę mogłaby pełnić osoba świecka.
Mówiono też o potrzebie stworzenia bazy kontaktów, co mogłoby pomóc w inicjowaniu i organizowaniu różnych przedsięwzięć: - Działalność grup w parafii przede wszystkim zależy od księdza, od tego, czy chce poświęcić swój czas, czy chętnie rozmawia, czy plebania jest otwarta dla wiernych. Duży akcent należy położyć na „wyławianie” i formację liderów świeckich, którzy mogliby zajmować się konkretną grupą, niezależnie od udziału księdza - wskazywali członkowie grupy „dzieci”.
Członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej będą kontynuować prace w wymienionych grupach. W miarę potrzeb i możliwości włączą się w organizację inicjatyw duszpasterskich w diecezji. Utworzą również grupę odpowiedzialną za duszpasterstwo rodzin.
Jesienne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej zorganizował wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, z dyrektorem ks. dr. Marcinem Sadowskim i s. mgr Joanną Kawczyńską.
Diecezjalną Radę Duszpasterską tworzy 69 osób: księży, sióstr i braci zakonnych, osób świeckich. Rada została powołana przez bp. Szymona Stułkowskiego 17 marca 2023 roku. Członkowie rady, to m.in. osoby zajmujące się duszpasterstwem, należące do wspólnot działających w diecezji, reprezentanci mediów diecezjalnych, przedstawiciele dekanatów. Rada została powołana, aby wspierać działania duszpasterskie w diecezji, „określać twórcze plany”, pomagać w ich realizacji (Dekret zatwierdzający Diecezjalną Radę Duszpasterską).