„Daję Słowo” - rekolekcje Wojska Gedeona

„Daję Słowo” – takie było hasło tegorocznych rekolekcji wakacyjnych Wojska Gedeona, w których uczestniczyła 150-osobowa grupa młodzieży z diecezji płockiej wraz z ośmioma księżmi.

Wojskogedeona23
foto: @Wojsko Gedeona

Pięknie położony Beskid Żywiecki, 10 intensywnych dni, młodzi ludzie, zaangażowani księża, atmosfera wspólnoty z rówieśnikami, doświadczenie osobistego spotykania Jezusa – oto najprostsza charakterystyka rekolekcji będących zwieńczeniem pracy formacyjnej i ewangelizacyjnej w ciągu roku młodzieży skupionej w Wojsku Gedeona.

Najwięcej młodych osób było z Ciechanowa, Nasielska, Serocka, Płocka, Mławy, Pułtuska i Modlina. Jeden z uczestników rekolekcji, licealista z Mławy podsumował rekolekcje w następujący sposób: „Nie było miejsca na nudę. Przez ten czas miałem okazję umocnić i poszerzyć swoją relację z naszym Tatą. Dzięki codziennym konferencjom poszerzyłem swoją wiedzę o Piśmie Świętym i doceniłem sposób modlenia się nim. Oprócz zwykłych zajęć był też czas na integrację. Przez te 10 dni poznałem mnóstwo wspaniałych osób. Wspólnie spędzaliśmy pogodne wieczory świetnie się przy tym bawiąc. W czasie rekolekcji codziennie uczestniczyłem w Mszach Świętych, na których mogłem również pograć na instrumencie. Najbardziej podobała mi się całonocna adoracja, na której byłem całą noc z Panem Jezusem. Wspólne wyjścia w góry też były super. Mogliśmy wtedy lepiej się poznać i spędzić razem czas w otoczeniu pięknej przyrody. Był też wtedy czas na grupki dzielenia, które prowadzone na świeżym powietrzu na górskich halach też były niezapomniane. Adoracja połączona z modlitwą wstawienniczą była również czymś niezwykłym. Różne osoby modliły się za mnie, co bardzo mi pomogło. Tak naprawdę każdy punkt rekolekcji był wspaniały. Poznałem wiele wspaniałych, młodych ludzi, za którymi już tęsknię. Nie wyobrażam sobie nie pojechać na rekolekcje wakacyjne za rok”.

Obecni z młodzieżą kapłani to: ks. Tomasz Dec, ks. Marcin Siemiątkowski, ks. Paweł Sobiecki, ks. Michał Piekarski, ks. Tomasz Gerek, ks. Rafał Winnicki, ks. Łukasz Rogowski i ks. Marek Wiśniewski.

Każdy dzień miał swój temat związany z przeżyciami młodego pokolenia (np. samotność, bezradność, natłok myśli, brak chęci do życia) i wokół niego były skoncentrowane: codzienna katecheza, spotkania w małych grupach oraz wieczorne nabożeństwa.

Dzień rozpoczynał się od porannej zaprawy, apelu i modlitwy. Katechezy wprowadzały w temat dnia, poruszając treści na styku duchowości i psychologii, o których później można było porozmawiać w małej grupie i przemodlić podczas medytacji.

Tak o rekolekcjach napisała Natalia z Nasielska: „Rekolekcje wakacyjne z Wojskiem Gedeona były dla mnie ponownie niezapomnianą przygodą. Miałam możliwość pojechać razem z Wojskiem już drugi raz na te rekolekcje. Był to dla mnie piękny czas spędzony z ludźmi na integracji, modlitwie, ale też na wyprawach w góry. Rekolekcje te pozwoliły mi jeszcze bardziej otworzyć się na miłość Boga - Taty oraz pogłębić relacje z innymi ludźmi. Jestem bardzo wdzięczna Bogu za ten czas doświadczania Jego miłości”.

Wyjątkowo wyczekiwane przez młodzież były wieczorne nabożeństwa o niebywałym klimacie, podczas których w głęboki, żywy i spontaniczny sposób był odkrywany i uwielbiany Bóg. W centrum każdego dnia była Eucharystia. Młodzi ludzie mieli także możliwość spowiedzi oraz indywidualnej rozmowy z kapłanami.

Te duchowe przeżycia rodziły głębokie przemyślenia i decyzje. „Na modlitwie zrozumiałam, że nie zawsze otrzymujemy rozwiązanie zaraz” – wyznała uczennica Szkół Katolickich w Płocku. „W końcu odnalazłam odpowiedzi na niektóre pytania i zrozumiałam, że na niektóre z nich wcale nie potrzebuje odpowiedzi, bo najważniejsze jest doświadczanie obecności Boga i zaufanie Mu” – stwierdziła ze wzruszeniem przyszłoroczna maturzystka z Mławy.

„Bardzo mi się podobała każda adoracja, ponieważ można było mocno się skupić na spotkaniu z Tatą oraz z nim porozmawiać” – to słowa Krzysztofa z Serocka. „Na pewno pojadę na rekolekcje w ferie i wakacyjne za rok” – już zdecydowała Nikola z Glinojecka, który przyjechała na rekolekcje dzięki nieprzeciętnemu zaangażowaniu w duszpasterstwo młodzieży nowego proboszcza.

Oczywiście rekolekcje wakacyjne Wojska Gedeona, to nie tylko sprawy duchowe, ale również wspólne wędrówki po beskidzkich szlakach, dużo dobrej zabawy, poranne zaprawy i apele, które miały na celu formację ludzką i uczenie samodyscypliny.

Każdy wyjazd jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Liczne przeżycia, te duchowe, jak i te wspólnotowe, dają energię na cały rok. Po rekolekcjach młodzi ze wspólnoty z księżmi na pewno spotkają się na spontanicznych wakacyjnych spotkaniach, na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, pielgrzymce na Jasną Górę i kajakach w sierpniu. Wszystko po to, by razem zachwycać się Bogiem, a od września wprowadzać w ten zachwyt kandydatów do bierzmowania i innych młodych m.in. na diecezjalnym spotkaniu młodych WAKE UP, które odbędzie się 14 października br. w Ciechanowie.

Warto odwiedzić fanpage, gdzie są fotorelacje i świadectwa z rekolekcji - https://www.facebook.com/WojskoGedeona

Duszpasterze wspólnoty Wojsko Gedeona