Caritas w centrum miasta otworzyła Centrum Wolontariatu

Caritas Diecezji Płockiej otworzyła w centrum miasta przy ul. Tumskiej 13 - Centrum Wolontariatu. Miejsce, które ma skupiać dzieła charytatywne i związane z nim osoby, pobłogosławił ks. biskup Szymon Stułkowski: - To miejsce musi tętnić życiem - uważał biskup płocki.

Wolantariat Caristas 2

Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Płockiej znajduje się pod adresem Tumska 13. To lokal w centrum miasta, przy ulicy, która nazywana jest „deptakiem”, znajdujące się w widocznym miejscu. Użyczyła go organizacji Agencja Rewitalizacji Starówki.

- To miejsce musi żyć. To miejsce musi tętnić życiem - podkreślił bp Szymon Stułkowski podczas otwarcia placówki. - Bardzo bym sobie życzył, żeby tu się działo wiele dobrego, żeby realizowano tu wiele dobrych pomysłów na rzecz osób potrzebujących – zaznaczył.

Pasterz Kościoła płockiego podziękował wolontariuszom, którzy w swoich parafiach, często pod auspicjami Caritas, działają dla innych ludzi: - To najprostsza grupa w parafii, bo wystarczy trochę zdrowia i chęci, żeby w niej być – stwierdził bp Stułkowski.

Zapowiedział też jedną z inicjatyw, która odbędzie się w Centrum Wolontariatu: chodzi o pozyskanie dofinansowania na studyjny wyjazd misyjny młodych ludzi do Peru, gdzie od lat pracuje ks. Marek Bruliński z diecezji płockiej. Może się to udać się między innymi dzięki rozprowadzaniu woreczków z kredą oraz „kadzidłem i mirrą” z okazji uroczystości Trzech Króli.

Ks. dr Radosław Zawadzki, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej przekazał, że Centrum Wolontariatu będzie miejscem, w którym na przykład będziemy omawiana i planowana praca wolontariuszy przy różnych przedsięwzięciach, ale nie tylko.

- Wolontariusze są siłą Caritas. Ich praca jest dla nas bardzo ważna. W tym centrum będą mogli napić się dobrej kawy, porozmawiać. Chcemy tu zaprosić tych, którzy już znają nasz wolontariat i mają duże doświadczenie, ale także tych, dla których jest on czymś nowym. Może ktoś przechodząc tędy po prostu tu wejdzie? – poddawał myśl ks. Radosław Zawadzki.

Ponadto przy Tumskiej 13 swoje miejsce integracji znajdą uczestnicy już działającego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Płockiej.

W otwarciu Centrum Wolontariatu uczestniczyli między innymi przedstawiciele wolontariatu z parafii diecezji płockiej i sami wolontariusze. Goście otrzymali upominki, w tym świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, od dawna organizowanego przez Caritas.

Centrum Wolontariatu przy ul. Tumskiej 13 w Płocku otwarto 5 grudnia 2023 roku - w Światowy Dzień Wolontariatu, między innymi dzięki ofiarności darczyńców.