Bp Szymon Stułkowski: niech towarzyszy nam fascynacja własnym życiem

Biskup Szymon Stułkowski w Niedzielę Palmową przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej płockiej (24 marca 2024 r.). W Narodowym Dniu Życia zwrócił się do wiernych, aby towarzyszyła im fascynacja własnym życiem, co pozwoli wyciągnąć lekcję z męki Jezusa i przykładu bł. Rodziny Ulmów. Modlitwie w katedrze towarzyszyły relikwie Błogosławionych.

Bp Stułkowski przypomniał, że Niedziela Palmowa w tym roku przypada 24 marca, czyli w Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W procesji palmowej do katedry przez rodzinę niesione były relikwie bł. Rodziny Ulmów. Dokładnie 80 lat temu ponieśli oni męczeńską śmierć (dziewięcioro osób, w tym siedmioro dzieci).

- Pan Jezus kochał swoje życie jako Bóg – Człowiek i złożył je w ofierze za zbawienie świata, za twoje i moje zbawienie. Ulmowie też musieli bardzo kochać swoje życie i życie swoich dzieci, żeby wziąć pod dach Żydów wiedząc, że grozi im za to śmierć. Notatki, jakie czynili pokazują, że wyciągali lekcję z męki Jezusa. Kochając swoje życie stanęli w obronie życia innych i oddali własne życie – powiedział duchowny.

W Narodowym Dniu Życia zaznaczył, że przypomina to, ponieważ „jesteśmy świadkami tego, to jak bardzo nieżyczliwa jest sytuacja wobec ochrony życia, zwłaszcza tych pod sercem matki”.

- Niech nam towarzyszy fascynacja własnym życiem i życiem każdego człowieka, który jest obok nas. Wtedy będziemy wyciągali lekcję z męki Jezusa i przykładu bł. Rodziny Ulmów – zaakcentował bp Stułkowski.

Mszę św. w bazylice katedralnej poprzedziła procesja z palmami. Wierni najpierw zgromadzili się w ogrodzie Domu Biskupiego, tam odbyło się poświęcenie palm. Potem procesja z bp. Szymonem Stułkowskim przeszła do katedry.