W roku jubileuszy Kościoła powszechnego oraz 950-lecia diecezji płockiej dziękowano za dar osób, które ślubując rady ewangeliczne, przypominają współczesnym, że Bóg jest źródłem nadziei. „Podejmowane przez nich dzieła miłosierdzia i codzienna modlitwa przyczyniają się do budowania Kościoła na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej. Prośmy, aby osoby konsekrowane były wierne Bogu, niosły światło nadziei współczesnemu człowiekowi i – wraz z Maryją – dawały światu Chrystusa” – powiedział na początku liturgii ks. Marek Tomulczuk SAC, referent ds. zakonnych w diecezji płockiej.
W homilii bp Stułkowski nawiązał do malowidła Władysława Drapiewskiego w prezbiterium katedry, przedstawiającego ofiarowanie Jezusa w świątyni. „Widzimy, jak Symeon trzyma Jezusa, a płonące świece przypominają, że On spali się z miłości do nas, otwierając nam niebo” – podkreślił.
Biskup zaakcentował również słowa Symeona: <<Moje oczy ujrzały Twoje zbawienie>>. „Myślę, że to są również wasze słowa. W różnych formach życia konsekrowanego, swoim życiem i modlitwą pokazujecie, że spotkaliście Boga, że On jest i żyje w świecie” – zwrócił się do osób konsekrowanych.
Na zakończenie wyraził wdzięczność za ich świadectwo, modlitwę i pracę. „Dziękujemy za waszą obecność – żywy znak działania Boga. Uczycie nas, jak ważne jest pokazywać innym, że spotkaliśmy Boga” – powiedział.
Podczas Eucharystii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne. Tradycyjnie odbył się także obrzęd pobłogosławienia świec gromnicznych i procesja.
Uczestnicy liturgii byli również świadkami historycznego wydarzenia – s. Marta Maria od Trójcy Świętej, parafianka od św. Jana Pawła II w Pułtusku, złożyła czasową profesję pustelniczą. To prawdopodobnie pierwsza kandydatka do życia pustelniczego w diecezji płockiej.
Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ ekai