Biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski uczestniczą w uroczystościach związanych z 30. rocznicą wizyty Jana Pawła II na Islandii, na zaproszenie bp. Dawida Tencera, biskupa reykjavickiego, pochodzącego ze Słowacji. W pierwszym dniu wizyty 1 czerwca biskupi koncelebrowali Mszę św. w katedrze Chrystusa Króla w Reykjavíku.
Homilię wygłosił bp Mirosław Milewski: - Położenie tej wyspy, jej przyroda, specyfika klimatu ukazują mi wielkość dzieł Bożych, które przemawiają językiem prawdy, dobra i piękna. Jeśli ten świat jest tak piękny, o ile piękniejszy musi być Ten, który to wszystko nam dał w posiadanie – powiedział do wiernych.
Zaznaczył, że od zmartwychwstania Chrystusa rozpoczyna się zupełnie nowa jakość eksploracji świata – Apostołowie i uczniowie Jezusa, usłyszawszy Jego słowa i zobaczywszy Jego cuda, nie mogą stać w miejscu. Zaczęli podbój słowem Bożym najpierw od basenu Morza Śródziemnego, a potem całego świata. Dzięki temu Ewangelia dotarła dzięki Bożemu zamysłowi także na Islandię.
Kaznodzieja przypomniał, że Islandczycy usłyszeli o Jezusie ponad tysiąc lat temu: usłyszeli i uwierzyli. Odkryli prawdę o tym, że ich piękna wyspa nie zaistniała w wyniku przypadku, ale stała się „widzialnym obrazem dobroci i wszechmocy Boga”. Papież Polak św. Jan Paweł II odwiedził 30 lat temu wyspę ze słowami umocnienia i pojednania.
W pierwszą sobotę czerwca bp Milewski przypomniał polskim katolikom na Islandii, jak wielką rolę w ich życiu wiary odgrywa Maryja: - Jeśli wspominamy Karola Wojtyłę, to nie byłoby jego wiary i pontyfikatu bez Maryi. Jeśli dziś mieszka tutaj około 14.000 Polaków, to z pewnością wielu z nich przywiozło na Islandię swoje przywiązanie do Matki Bożej. Mamy w sobie bowiem jako naród wielką cześć dla Niej. Trudno nam sobie wyobrazić Polskę, nasz kraj, naszą historię bez Maryi – stwierdził hierarcha.
Poprosił też uczestników Eucharystii, aby w morzu niewiary, ateizmu i relatywizmu moralnego, czyli odrzucania obiektywnych, niezmiennych wartości - nie utracili wiary. By światło Chrystusa wciąż oświecało drogi ich życia, o On sam nigdy nie zniknął z horyzontu ich życia.
Biskupi z Płocka podarowali też bp. Tencerowi ikonę Matki Bożej z Jasnej Góry.
Podczas wizyty na Islandii biskupi z Płocka wezmą też udział w jubileuszu 5-lecia polskiej parafii pw. św. Jana Pawła II w Asbru (Keflaviku). Jej proboszczem od 5 lat jest ks. dr Grzegorz Adamiak, pochodzący z diecezji płockiej.
W płockim seminarium duchownym kształci się obecnie dwóch polskich kleryków, którzy po otrzymaniu święceń kapłańskich będą pracować na Islandii.
Papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę na Islandię w dniach 3-4 czerwca 1989 r. 3 czerwca spotkał się z władzami kraju, w katedrze Chrystusa Króla przewodniczył spotkaniu z duchownymi, siostrami zakonnymi i wiernymi świeckimi, ukoronował cudowną figurę Matki Bożej z Reykholar. Przewodniczył także nabożeństwu ekumenicznemu w Thingvellir (w Dolinie Parlamentu). Natomiast w niedzielę 4 czerwca przewodniczył Mszy św. przed katedrą Chrystusa Króla, podczas której wygłosił homilię i udzielił Pierwszej Komunii św. grupie dzieci.