Biskup Szymon Stułkowski: w obronie życia może stawać każdy, kto żyje

- W obronie życia można stawać tylko dlatego, że się żyje, że jest się człowiekiem – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski w ośrodku „Studnia” w Płocku, do młodzieży i mężczyzn przeżywających rekolekcje wielkopostne (10 marca 2024 r.).

Ksm Reko

W Niedzielę Laetare bp Szymon Stułkowski podkreślił, że zbliża się czas radości ze zwycięstwa Jezusa nad grzechem, śmiercią, szatanem. Nie można przegapić czasu Wielkiego Postu, trzeba go zainwestować w relację z Jezusem i między sobą. Zachęcił uczestników rekolekcji do udziału w całym Triduum, tak, aby przejść całą Paschę z Jezusem.

Przywołując czytania z liturgii Słowa duchowny powiedział, że Jezus wywyższony na krzyżu jest dla ludzi niczym szczepionka. On wziął na siebie chorobę świata, wyniósł ją na krzyż z miłości do Boga Ojca i do ludzi. Każdy kto na krzyż spojrzy z wiarą, będzie zbawiony, a „zbawienie jest za darmo, bo nie jesteśmy w stanie za nie zapłacić”.

Bp Stułkowski odniósł się od trwającej kampanii przeciw ludzkiemu życiu, od poczęcia do naturalnej śmierci. Pewnej grupie osób, niosących na sztandarach aborcję, zależy na zmianie ustawy o ochronie życia.

- W obronie życia można stawać nawet tylko dlatego, że się żyje, że się jest człowiekiem. Każdy może chcieć, żeby życie zostało uszanowane. Narzuca się narrację, że aborcja, to jest prawo kobiet, a w ogóle się nie mówi się o prawie dziecka żyjącego pod sercem matki – komentował biskup płocki. 

Przypomniał niedawną decyzję we Francji o wpisaniu do konstytucji tego kraju prawa do aborcji jako prawa człowieka; także starania, aby takie prawo zostało uznane w Unii Europejskiej.

Pasterz Kościoła płockiego poprosił, aby stanąć w postawie wdzięczności za dar życia i bronić życia innych. Zachęcił do włączenia się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, czyli codziennej modlitwy za zagrożone życia poczęte.

Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego „Studnia” w Płocku, z udziałem wspólnot przeżywających rekolekcje wielkopostne: członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz mężczyzn z Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Rekolekcje dla młodzieży pt. „Z Jezusem na Golgotę” poprowadzili: ks. Paweł Czarnecki, wicedyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej i ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz biskupa płockiego.

Natomiast nad spotkaniem mężczyzn z RRN czuwali ks. kan. Sławomir Kowalski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie i ks. kan. dr Cezary Siemiński, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem. Tematem rekolekcji była „Miłująca obecność Boga w małżeństwie kobiety i mężczyzny”.