Biskup Szymon Stułkowski do pielęgniarek i położnych: jesteście blisko życia

W kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Marcina Kacprzaka w Płocku została odprawiona Msza św. w intencji pielęgniarek i położnych – z okazji ich międzynarodowego dnia. – Jesteście blisko życia – zwrócił się do uczestniczek modlitwy bp Szymon Stułkowski. – Pan Jezus wybrał taką samą drogę przyjścia na świat jak człowiek – przypomniał duchowny.

Szpital na Winiarach
Rdc.pl

Biskup płocki Szymon Stułkowski celebrował Mszę św. w asyście księży pracujących w placówce szpitalnej. Modlitwie towarzyszyły relikwie pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej. Biskup przypomniał też, że trwa proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej (1896-1974), położnej z Auschwitz, która ratowała życie dzieci w obozie.

Skonfrontował ze sobą dwa obrazy znajdujące się na polichromii w katedrze: narodziny Jezusa oraz dźwiganie przez Niego krzyża. Uznał, że można połączyć ze sobą te obrazy, myśląc o pielęgniarkach i położnych.

- Jezus przynosi życie wieczne. Po to przeszedł przez próg śmierci, po to zmartwychwstał, żebyśmy i my mieli nieśmiertelność, życie wieczne. Jezus, który na obrazie otoczony jest promieniami światła, może być odniesieniem dla was: wy jesteście przy przychodzącym na świat życiu, jesteście blisko życia. To piękna przygoda, wybranie. Jezus wybrał taką samą drogę przyjścia na świat jak człowiek – zaznaczył kaznodzieja.

Duchowny uważał, że służba osobom cierpiącym jest doświadczeniem Drogi Krzyżowej. Bycie blisko cierpienia drugiego człowieka jest doświadczeniem Jezusa: „Byłem chory (…), a odwiedziliście mnie” (Mt 25,36). Jezus identyfikuje się z tymi, którzy cierpią.

Bp Stułkowski poprosił, aby w ludzkim cierpieniu dostrzegać cierpienie Boga, mieć świadomość, że to „łaska i przywilej” być tak blisko cierpienia. Szpital jest miejscem, w którym człowiek może przyjść na świat i może odejść z tego świata, przede wszystkim jednak w szpitalu ratuje się życie, przedłuża je, wspiera w cierpieniu. Jezus jest „ratownikiem”, który idzie z krzyżem, aby dać ludziom otwartą drogę do nieba.

Msza św. za pielęgniarki i położne odbyła się 10 maja br. z inicjatywy ks. Jakuba Kępczyńskiego, diecezjalnego duszpasterza Służby Zdrowia.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych od 1973 roku na całym świecie obchodzony jest 12 maja, w rocznicę urodzin Florence Nightingale (1820-1910), protoplastki i ikony zawodu. W Polsce położne świętują również 8 maja, w rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku pracują 694 pielęgniarki i 73 położne. Zawód pielęgniarza wykonuje również 25 panów.