Biskup Szymon Stułkowski: chrzest, to jakby „działka budowlana”, a mediami są sakramenty

- Chrzest, to jakby otrzymanie w prezencie „działki budowlanej” z podłączonymi mediami – są nimi sakramenty, źródła łaski, potrzebne na drodze wiary i dojrzewania do świętości – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski podczas liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze płockiej (30 marca 2024 r.). Tego wieczoru udzielił sakramentu chrztu św. ośmiu dorosłym osobom.

IMG 1113

Bp Szymon Stułkowski podziękował płocczanom obecnym w bazylice katedralnej za to, że podczas liturgii długo trzymali w dłoniach zapalone świecie. To symboliczne światło w mroku katedry przychodzi od Boga. W jednym z czytań prorok Baruch wzywał, aby „iść w światłości Pana”.

- Światło przychodzi od Boga, jest darem, mamy je w sobie. To światło Jezusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. W Nim żyjemy i dajemy się prowadzić Jego duchowi. Na tym polega nasza wiara – zaakcentował biskup płocki.

Zaznaczył, że obecni na liturgii katechumeni dopiero tego dnia otrzymają swoje świece ze światłem Chrystusa Zmartwychwstałego. Przeżyją to, co dorośli wierzący przeżyli w dzieciństwie.

- Nas do chrztu przynieśli rodzice. To był moment, w którym otrzymaliśmy w prezencie jakby „działkę budowlaną”, z podłączonymi wszystkimi mediami. To nie był prąd, internet, woda czy gaz, ale sakramenty, źródła łaski, te najważniejsze media, które są potrzebne na drodze wiary, na drodze dojrzewania do świętości. Otrzymaliśmy je jako niemowlęta i trudno było zacząć budowę. Budowali nasi rodzice, chrzestni, dziadkowie, katecheci, duszpasterze, a my się na to otwieraliśmy – podkreślił Pasterz Kościoła płockiego.

Dodał, że noc zmartwychwstania jest momentem, w którym wraz z całym Kościołem na całej ziemi odnawiane jest przymierze chrzcielne. Jest to podziękowanie Jezusowi za to, co człowiek zbudował z Jego łaską. Kaznodzieja poprosił, żeby źródła łaski ciągle biły, dawały odwagę i otwartość na miłość Boga. Wspomnianą „działkę budowlaną” od Pana Boga tego wieczoru otrzymają katechumeni.

W czasie liturgii Wielkiej Soboty bp Stułkowski udzielił sakramentu chrztu św. ośmiu dorosłym osobom. Następnie: Daniel, Dominik, Kamil, Kinga, Lidia Wiktoria, Melisa, Rafał i Wenera przyjęli sakrament bierzmowania, a w czasie liturgii Eucharystii - Pierwszą Komunię św. Pięć wymienionych osób do sakramentu chrztu św. przygotował ks. dr Łukasz Zdunkiewicz, wikariusz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Rypinie, a trzy pozostałe zostały przygotowane w Diecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym, istniejącym przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Płocku, prowadzonym przez o. Marcina Kowalewskiego CMF.

Wszyscy wierni podczas wielkosobotniej liturgii mogli przyjąć Komunię św. pod dwiema postaciami.

Zwieńczeniem niemal czterogodzinnej liturgii była procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, wokół katedry. Tego wieczoru w katedrze wybrzmiały też pieśni „Regina caeli” oraz „Te Deum” z okazji Zmartwychwstania Pańskiego.

Przez większą część liturgii wierni trzymali w dłoniach świece, zapalone od paschału, symbolu światła płynącego od Zmartwychwstałego Chrystusa. Towarzyszyły one między innymi odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

Płocczanie mogli zabrać z katedry do domu butelki (własnoręcznie zdobione) z wodą święconą i wesprzeć w ten sposób wyjazd grupy młodych ludzi na misje do Iquitos w Peru. Będzie to pierwszy misyjny projekt młodzieży z diecezji płockiej.

Pamiątką udziału w Wigilii Paschalnej był też obrazek sceny zmartwychwstania Jezusa z polichromii katedry, autorstwa Władysława Drapiewskiego, z modlitwą bp. Szymona Stułkowskiego oraz broszurka „Gdzie chrzest, tam nadzieja” – na odnowienie przymierza, jakie Bóg zawarł z człowiekiem przez śmierć Chrystusa, i w które włączył go w chwili chrztu św.

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej śpiewy wykonywał utytułowany płocki Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, pod kierunkiem Anny i Wiktora Bramskich. Poza tym grał Kwintet Katedralny Canzona. Asystę pełnili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Długą i bogatą w symbole liturgię Wigilii Paschalnej przygotował ks. mgr Dariusz Malczyk, ceremoniarz biskupi, sędzia audytor w Sądzie Biskupim Płockim.