Biskup płocki poświęcił kamień węgielny pod rozbudowę Zakładu Karnego

Ks. biskup Szymon Stułkowski poświęcił kamień węgielny pod budowę nowych pawilonów w Zakładzie Karnym w Płocku (27 stycznia br.): - Jezus Chrystus najwięcej serca okazał celnikom i jawnogrzesznicom - zwrócił się do uczestników wydarzenia.  - Największym złem jest rozpacz – powtórzył za papieżem Janem Pawłem II.  

Zaklad karny

Bp Szymon Stułkowski przypomniał, że 32 lata temu w Zakładzie Karnym w Płocku papież Jan Paweł II powiedział do skazanych: „Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej świętym”. Biskup płocki komentował, że na jego stule też są dwaj więźniowie: Piotr i Paweł. Obaj apostołowie byli w więzieniach, doświadczyli tego miejsca.

Hierarcha powiedział, że cieszy się, że w nowych pawilonach zaplanowano miejsce na kaplicę, ponieważ to ważne miejsce dla osadzonych, którzy są ochrzczeni i wierzą w Pana Boga, mimo różnych perypetii życiowych, które ich przyprowadziły do więzienia. Obiecał, że postara się o relikwie do tej kaplicy – będą to relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ofiary brutalnego mordu.

- Misją Kościoła realizowaną w tym miejscu jest budzić w ludziach, zwłaszcza tych, którzy tego najbardziej potrzebują, pamięć o tym, że zostali stworzeni na obraz Boży; głosić ludziom, nawet największych grzesznikom, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i że Jezus Chrystus najwięcej serca okazał celnikom i jawnogrzesznicom. Oni zawierzyli mu samych siebie i odnajdywali nadzieję, nawet jeśli wcześniej byli ogarnięci rozpaczą – powiedział Pasterz Kościoła płockiego.  

Biskup dodał, że Jan Paweł II 32 lata temu powiedział w tym miejscu, że „najgorszym więzieniem byłoby serce zamknięte i zatwardziałe, a największym złem - rozpacz”. Wiadomo też, że „można mieć serce zamknięte i zatwardziałe poza murami Zakładu Karnego”.

Zaznaczył również, że modli się codziennie za osadzonych i pracowników Służby Więziennej, by Pan Bóg błogosławił ich pracy i aby udawało się wielu ludziom pomóc. W przyszłości powinni oni bezpiecznie funkcjonować w społeczeństwie.

Bp Szymon Stułkowski poświęcił kamień węgielny pod budowę i fundamenty nowych pawilonów więziennych w Płocku. Wziął też udział w symbolicznym wmurowaniu kamienia.

W gronie gości tego wydarzenia był m.in. Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, Jacek Ozdoba, poseł z Mazowsza północnego, wiceminister klimatu i środowiska, płk Piotr Sękowski, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, płk Zbigniew Brzostek, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Warszawie. Gospodarzem uroczystości był płk Grzegorz Mazur, dyrektor Zakładu Karnego w Płocku.

W Zakładzie Karnym w Płocku powstaną dwa pawilony penitencjarne wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. place spacerowe, nowa brama wjazdowa, droga i miejsca postojowe). Pomieszczą one ponad 500 osadzonych, a miejsce pracy znajdzie  kilkadziesiąt osób z regionu. Po zakończeniu budowy będzie to jedna z większych jednostek więziennictwa w Polsce, która pomieści ponad 1100 osadzonych. Planowana jest również budowa hali produkcyjnej, aby mogli w niej pracować więźniowie (zatrudnienie znajdzie około 50 osadzonych). Wartość inwestycji wynosi 77 milionów złotych. To jeden z największych projektów Służby Więziennej w kraju.