Bp Mirosław Milewski powiedział w Sikorzu, że św. Barbara, patronka wspólnoty parafialnej, to jedna z najbardziej znanych w Polsce świętych, także ze względu na popularność jej imienia. Jej życiorys chwyta za serce: miała tak wielką wiarę, że postanowiła służyć tylko Chrystusowi i za tę bezgraniczną wiarę oddała życie.
- Od najdawniejszych czasów św. Barbara, czczona jako dziewica i męczennica, jest patronką dobrej śmierci. Przyzywali jej wstawiennictwa wszyscy, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najwięcej narażeni: marynarze, rybacy czy górnicy. Ona cierpliwie prowadzi do Jezusa, ponieważ będąc wierną łasce swojego chrztu, zachowała nienaruszoną „pieczęć wiary”. Naśladowała Jezusa, dotarła do mety, którą jest niebo i zobaczyła Boga twarzą w twarz - głosił biskup.
Zaznaczył, że wspomnienie liturgiczne św. Barbary przypada w Adwencie. To czas oczekiwania na spotkanie z Panem, w podwójnym sensie: na Jego przyjście ostateczne w perspektywie dalszej, nieokreślonej, ale też w perspektywie bliższej - 24 grudnia po raz kolejny będziemy cieszyć się z narodzin Dzieciątka Jezus - „święta Barbara prowadzi więc do Jezusa”.
W realizacji tego wezwania może pomóc Ewangelia (Mt 15,29-37): do Jezusa przychodzi tłum, ten mimo potrzeby samotności, przyjmuje każdego człowieka, uzdrawia i karmi, z każdym prowadzi dialog. Prosi swoich uczniów, by również otworzyli się na pragnienia ludzi przychodzących do nich.
- Ta sytuacja przypomina, że misją Kościoła, naszą misją, jest otwartość na człowieka, szacunek do bliźniego i pomoc mu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Mamy dobrze czynić i kochać. Adwent to właśnie czas otwierania własnego serca i oczu na drugiego człowieka. Wtedy prawdziwie spotykamy Jezusa – podkreślił kaznodzieja.
Dodał, że czas Adwentu powinien skłonić do pracy i refleksji nad sobą, do przemiany serca. Służą temu między innymi rekolekcje parafialne. Momentem przełomu w życiu człowieka może być wtedy spowiedź.
Przypomniał świadectwo aktora i reżysera Marcina Kwaśnego, który przez wiele lat był poza Kościołem, był wręcz antyklerykałem, aż w pewnym trudnym momencie w życiu poprosił Boga o pomoc i nastąpił przełom. Pół roku potem poszedł do spowiedzi i „doświadczył jej niesamowitego działania”. Jest autorem filmu dokumentalnego o spowiedzi.
Bp Milewski w Sikorzu udzielił też bierzmowania młodym parafianom.
Parafia pw. św. Barbary w Sikorzu powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku. Obecny kościół parafialny pw. Świętej Trójcy konsekrowany był w roku 1920. Parafia liczy ponad 2600 mieszkańców. Jej proboszczem jest ks. Jarosław Jacek Cichocki.