Biskup Mirosław Milewski do maturzystów: bądźcie online z Panem Jezusem

- Nie porzucajcie Jezusa w dorosłym życiu, nie dokonujcie apostazji, nie porzucajcie Kościoła. Pozostańcie ludźmi wiary. Bądźcie online z Panem Jezusem – zwrócił się biskup Mirosław Milewski do maturzystów, którzy uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę pod hasłem „Warto kochać” (15 marca 2024 r.). Wzięło w niej udział około 2.470 maturzystów.

431479853 808755167957833 6022164808577696728 N

Bp Milewski zaakcentował, że młodzież maturalna z diecezji płockiej przyjechała na „najważniejszą górę w Polsce”, by prosić Jezusa i Jego Matkę o zdanie matury. W ten sposób potwierdziła swoją wiarę i ufność w Bożą Opatrzność. To już kolejne pokolenie, które przed maturą modli się na Jasnej Górze. 

- Wasze pokolenie naukowcy określają jako „generację Z”. Zbadali oni i ogłosili, że porusza się ono swobodnie w dwóch światach jednocześnie: w świecie online i offline, a więc w świecie wirtualnym i realnym. Nie znacie świata bez internetu. Media to wasz chleb powszedni. W rzeczywistości wirtualnej zawieracie znajomości, dzielicie się opiniami i konfrontujecie swoje wartości z innymi ludźmi. Macie silną potrzebę przebywania w grupie, z tym że do wielu relacji dochodzi tylko wirtualnie - powiedział hierarcha.  

Zastanawiał się, czy żyjący w wirtualnym świecie ludzie znajdują w nim przestrzeń dla wiary, dla Boga i o jakiego Boga może chodzić pokoleniu „Z”? Zaznaczył, że został już stworzony chatbot Jezusa, oparty na sztucznej inteligencji. Z wygenerowaną „inteligencją o twarzy Jezusa” można porozmawiać, zadać pytania i otrzymać jakieś odpowiedzi. 

- Nie ma to nic wspólnego z prawdziwym Jezusem, Bogiem-Człowiekiem i Jego nauką zawartą w Piśmie św. Jezus z Ewangelii, to nie jest jakiś chatbot, ale ktoś, kto naprawdę żyje i działa – zaakcentował duchowny.

Przypomniał, że prawdziwy Jezus narodził się z Maryi Dziewicy w Betlejem, żył w pierwszym wieku naszej ery, wędrował po Judei i Galilei, nauczał i uzdrawiał, kochał ludzi, został niesprawiedliwie osądzony, a potem skazany na śmierć przez Poncjusza Piłata. Umarł na krzyżu na wzgórzu Golgota w Jerozolimie i trzeciego dnia po swojej śmierci uczynił coś, czego nie zrobił nikt przed Nim ani po Nim - zmartwychwstał. 

Bp Milewski kontynuował, że „generację Z” charakteryzuje wprawdzie poczucie samotności i wyobcowania, jednak jeśli młodzi wierzą w Boga, to „nigdy nie są sami”. Zaznaczył, że młodzi ludzie cenią sobie przestrzeń, w której mogą znaleźć wzrost i przyjaźń, dzielić się doświadczeniem wiary i powiedzieć odważnie rówieśnikom, którzy na Jasną Górę nie przyjechali, że oni na niej byli „ponieważ wierzą w Boga”. 

- Proszę was o to, abyście w dorosłym życiu nie porzucali Jezusa i Jego nauczania, nie porzucali Dekalogu, nie wypisywali się z lekcji religii, nie dokonywali apostazji, nie porzucali Kościoła, nawet jeśli nie zawsze wszystko wam pasuje. Bez względu na to, jak potoczą się wasze dalsze losy, pozostańcie ludźmi wiary. Bądźcie online z Panem Jezusem – zwrócił się do maturzystów bp Milewski.

Mszę św. w bazylice poprzedziła konferencja z Anną Hazuką, autorką książki pt. „Druga. Najbardziej niezwykła podróż ku sobie”, żoną i matką pięciorga dzieci, absolwentką Akademii Dziennikarstwa. Tradycyjnie maturzyści przeszli także Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Mieli możliwość odbycia spowiedzi i indywidualnej modlitwy przed Ikoną Jasnogórską. Otrzymali przypinki z hasłem pielgrzymki „Warto kochać” i wizytówkowe zaproszenie do różnych wspólnot, z kodem QR.

W pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział około 2.470 maturzystów z diecezji płockiej. Towarzyszyli im księża, siostry zakonne, katechetki i katecheci świeccy, nauczyciele i wychowawcy, dyrektorzy szkół, klerycy. Do Częstochowy pojechało więc około 2.730 osób. 

W zawiązanie wspólnoty, śpiewy, oprawę liturgiczną i organizację włączyli się: zespół muzyczny wspólnoty Wojsko Gedeona z Ciechanowa (ks. Tomasz Dec), III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Płocku (ks. Mateusz Stępka), Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego w Płocku (ks. Dariusz Witkowski), Zespół Szkół w Raciążu (ks. Łukasz Gach), Szkoły Katolickie w Płocku (Monika K. Lisicka, ks. Jacek Prusiński), Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu (ks. Paweł M. Grąbczewski), Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Płocku (Katarzyna Stangret), I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku (ks. Michał Łuczka, Sławomir Kowalski)   

Pielgrzymkę maturzystów diecezji płockiej na Jasną Górę 15 marca zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej: dyrektor ks. dr Grzegorz Zakrzewski, s. Dominika Ewa Dudzik CSP, ks. Paweł Sobiecki.