Biskup Mirosław Milewski: bądźmy „ludźmi Wielkanocy”

- Wielkanoc potrzebuje świadków, że Pan Zmartwychwstał. W tym coraz bardziej pogmatwanym świecie bądźmy „ludźmi Wielkanocy” – wezwał biskup Mirosław Milewski podczas Wigilii Paschalnej w parafii Baboszewo (30 marca 2024 r.). W czasie uroczystej liturgii wierni odnowili przyrzeczenia chrztu świętego.

- Chrystus Zmartwychwstał, w tę błogosławioną, Wielką Noc wraz z całym Kościołem radujemy się najważniejszym wydarzeniem w historii świata. Bardzo się cieszę, że jestem w parafii, w której z całą pewnością Chrystus żyje i działa. Nie ustawajcie w ważnej i twórczej służbie Bogu – zwrócił się do wiernych bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Przyznał, że radość ze zmartwychwstania Jezusa zakłóca wiele różnych zjawisk i problemów: wojna za wschodnią granicą, protesty rolników, którzy „żywią i bronią”, przyszłość lekcji religii w szkołach, grzechy we wspólnocie Kościoła, odchodzenie z niego ludzi młodych.

- Niepokoją nas kolejne próby liberalizacji prawa do aborcji. Jesteśmy znużeni nieustającymi kłótniami i podziałami polskiego społeczeństwa i podsycaniem nienawiści jeden przeciwko drugiemu. Te różne sprawy wpływają na codzienność Polek i Polaków. Do wielu serc może wkradać się pesymizm, poczucie bezsensu, zmęczenie smutną codziennością. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy ludem niegasnącej nadziei, której źródłem jest Wielkanoc – zaakcentował hierarcha.

Poprosił, aby na rzeczywistość patrzeć paschalnymi oczami wiary. Daje je Zmartwychwstały Jezus. Są to oczy „rozpalone nadzieją, że kryzysy, napięcia, lęk, ból i zwłaszcza śmierć nie mają ostatniego słowa”. Oczy, które w pełnym świetle „dostrzegają przede wszystkim Bożą miłość, a nie tylko gorycz i smutek”.

Bp Milewski podkreślił, że cała nadzieja płynie z pustego grobu Chrystusa. Na Nim trzeba opierać życie, teraźniejszość i przyszłość na Nim. Zmartwychwstały czyni codzienność sensowną, szczęśliwą i pełną, nawet jeśli przeżywaną w atmosferze niepokoju i zamętu. Uwielbiony Jezus jest rękojmią, że nawet wśród największych ciemności, wśród niewiary i bezsensu jest dla nas nadzieja – prawdziwa i niebanalna.

- Wielkanoc potrzebuje świadków, że Pan zmartwychwstał. To świadectwo potrzebne jest szczególnie dzisiaj, kiedy wielu jej nie ma. W tym coraz bardziej pogmatwanym świecie bądźmy „ludźmi Wielkanocy” – zwrócił się do wiernych bp Milewski.

Dodał, aby przy świątecznym stole rozmawiać o tym, co buduje i pokrzepia serce, choć na kilka dni pozbyć się narzekania i krytykanctwa, nie poruszać tematów, które dzielą. Mówić o tym, co umacnia i buduje.

Bp Milewski przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii pw. św. Urbana w Baboszewie na zaproszenie proboszcza ks. kan. dr. Marka Wilczewskiego.