Akcja „Smak Miłosierdzia” w Tygodniu Miłosierdzia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku w Tygodniu Miłosierdzia obdarowało paczkami potrzebujących, w ramach akcji „Smak Miłosierdzia”. Akcja rozpoczęła się 22 kwietnia br. po Koronce do Miłosierdzia Bożego. Przygotowano 90 paczek, głównie z żywnością: - Podczas rozdawania paczek dołożyliśmy wszelkich starań, aby zachowane zostały względy bezpieczeństwa - zapewnił ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium.

Sanktuarium-2020.jpg

Akcja charytatywna Smak Miłosierdzia” stanowi jeden z punktów przygotowań do 90. rocznicy objawienia się Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej, co miało miejsce w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 roku w Płocku. To tam s. Faustyna usłyszała polecenie namalowania obrazu „Jezu, ufam Tobie” oraz ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego.

W Tygodniu Miłosierdzia, 22 kwietnia br., po Koronce do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00 w bramie sanktuarium przygotowano do rozdania 90 paczek, głównie z żywnością (m.in. ryż, makaron, olej, ser, pasztet, słodycze). Dodatkowo w paczkach były maseczki ochronne.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przekazywanie paczek odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przekazywali je wolontariusze z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, w maseczkach, z zachowaniem odpowiednich odległości - mówił ks. dr Tomasz Brzeziński.

Akcja „Smak Miłosierdzia” to jedna z wielu inicjatyw, które podjęło Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku w tym roku. Ma wymiar najbardziej praktyczny, zgodnie z przekonaniem, że miłosierdzie, to także czyny, a nie tylko słowa. W czasie pandemii jest też wyrazem troski o osoby żyjące w biedzie i bezdomnych, których sytuacja jeszcze się pogorszyła.