500 osób z diecezji płockiej przeżyło rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

Około 500 osób z diecezji płockiej uczestniczyło w Bańskiej Wyżnej w wakacyjnych rekolekcjach Ruchu Rodzin Nazaretańskich, pod hasłem „Maryja rodząca do nowego życia” (29 czerwca – 7 lipca 2024 r.). Rodziny mogły przeżyć duchowe odrodzenie dzięki Eucharystii, medytacji, uczestnictwie w grupach dzielenia i spotkaniach wspólnotowych. Z rodzinami spotkał się także biskup płocki Szymon Stułkowski, który w duchu tematu rekolekcji przekonywał rodziny, że „Maryja jest Matką nowego życia człowieka”.

449747279 482116757887376 7257014995139499151 N

W tegorocznych wakacyjnych rekolekcjach Ruchu Rodzin Nazaretańskich wzięło udział około 500 osób, najczęściej rodzin, z diecezji płockiej oraz część z diecezji łomżyńskiej. Były to rodziny z dziećmi w różnym wieku (szkoła podstawowa, średnia, dorośli). Najmłodszą uczestniczką była licząca zaledwie tydzień życia Helenka. Każda z grup wiekowych realizowała własny program formacyjny. Najmłodsze dzieci pod duchową opieką miała s. Joanna Miłaszewska, szarytka z Obrytego.

Program dnia był bogaty i urozmaicony, od wschodu do zachodu słońca składały się na niego między innymi medytacje słowa Bożego, Eucharystie w różnych świątyniach (najczęściej Matki Bożej Fatimskiej w Bańskiej Wyżnej), grupy dzielenia, adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski oraz integracyjne, wspólnotowe spotkania i rozmowy. Oczywiście nie zabrakło spacerów w malowniczej scenerii Tatr Wysokich, a dla odważnych wspinaczki na przełęcz Karb (1853 m), a nawet szczyt Kościelec (2155 m).

Swoje spotkanie formacyjne przeżyli także obecni na rekolekcjach księża. Byli to: ks. kan. dr Cezary Siemiński, koordynator diecezjalny RRN w diecezji płockiej, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem, ks. kan. Sławomir Kowalski, ks. kan. Jacek Gołębiowski, ks. kan. Adam Przeradzki, ks. kan. Robert Oprawa, ks. Wojciech Nikodymczuk , ks. Andrzej Gajewski, ks. kan. Jan Jóźwiak oraz ks. Andrzej Stypułkowski i ks. Jakub Osiecki z diecezji łomżyńskiej.

W zajęciach formacyjnych wspierali ich animatorzy, moderatorzy i diakon Piotr Jurczyński. Ponadto w Bańskiej Wyżnej obecni byli alumni pierwszego roku płockiego Seminarium: Filip Bulicki i Mateusz Kamiński. Natomiast sprawami organizacyjnymi tego dużego i ważnego przedsięwzięcia zajęli się Joanna i Artur Napierscy oraz Aleksandra i Paweł Zielińscy.

Z uczestnikami rekolekcji spotkał się także biskup Szymon Stułkowski. W Bańskiej Wyżnej rozmawiał z animatorami RRN, a w Ludźmierzu – u Maryi Gaździny Podhala - przewodniczył Eucharystii z udziałem rodzin z diecezji płockiej, a także z diecezji: radomskiej, łomżyńskiej, warszawsko-praskiej oraz archidiecezji warszawskiej.

- Maryja może być cieniem człowieka, osłania go przed słońcem, tak, jak Jezusa w obrazie „Matka Boża Arabska”. Maryja jest Matką nowego życia. Ona urodziła nowe życie po Ewie, po grzechu pierworodnym. Ale Maryja jest też przykładem nowego życia, może wypełnić nas swoim życiem dla Boga. Nowe życie Maryja przyjęła najpiękniej – uważał biskup płocki.

Pasterz Kościoła płockiego przypomniał, że „nasz cel, to nieśmiertelność i świętość”. To dramat, kiedy człowiek nie wie, dokąd idzie. Troska o zbawienie, o nowe życie pomaga zobaczyć cel, dla którego człowiek żyje: - Potrzebujemy doświadczenia z Ewangelii, kiedy Nair zaprasza Jezusa do śmiertelnie chorej córki, jednak po drodze uzdrawia jeszcze kobietę z krwotokiem, jakby przypadkiem. Formacja daje taką możliwość, daje Eucharystię - pomoc z pierwszej ręki. Spotykajmy się z Jezusem w Eucharystii i bądźmy żywym Kościołem – wezwał obecnych bp Stułkowski.

Ks. Cezary Siemiński na zakończenie rekolekcji RRN stwierdził, że to ważny element formacji rodzin: - Widzimy, jak bardzo są one zagrożone, atakowane z wielu stron. Uczestnicy naszych rekolekcji w problemach szukają pomocy u Boga, a nie u człowieka. W czasie rekolekcji odbywa się wiele cennych rozmów indywidualnych. Nasze rodziny tego potrzebują, szanują Kościół, chcą o tym rozmawiać. Jesteśmy w diecezji płockiej największym ruchem – stwierdził ksiądz koordynator.