430. inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się 430. inauguracja roku akademickiego: - Każdy z nas ma nieść nadzieję w sercu i dawać ją światu - powiedział biskup płocki dr Szymon Stułkowski. - Nawet sztuczna inteligencja widzi miejsce dla powołania, Boga i spraw Bożych w sercu człowieka, zatem - odwagi! - życzył ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor uczelni.

IMG 2647

430. rok akademicki rozpoczęło Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku. Inaugurację poprzedziła Msza św. z udziałem społeczności seminarium oraz gości spotkania. Przewodniczył jej biskup płocki Szymon Stułkowski, a koncelebrowali biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Piotr Libera.

Bp dr Szymon Stułkowski w homilii zaznaczył, że inauguracja przeżywana jest u progu rozpoczęcia jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej. W tym kontekście opowiedział o logo tego wydarzenia. Są na nim przedstawieni ludzie idący jeden za drugim, pierwszy z nich trzyma się krzyża, krzyż się pochyla, jakby na wietrze.

- Mamy świadomość, że jesteśmy na wzburzonym morzu dzisiejszego świata, nie wiemy, do czego doprowadzą obecne zarzewia konfliktów i wojny. Ludzie ci reprezentując różne kultury, różne kolory skóry - trzymają się krzyża, a krzyż zmienia się w kotwicę. Kotwica jest znakiem, symbolem nadziei. Świat ma prawo domagać się od „dzieci obietnicy”, czyli od nas, którzy tworzymy Kościół, że uzasadnimy nadzieję, którą posiadamy. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby dać świadectwo nadziei. Mamy nadzieję odkrywać w sobie, a potem się nią dzielić - podkreślił kaznodzieja.

Dodał, że jesteśmy zobowiązani przez papieża Franciszka, abyśmy nieśli nadzieję, którzy ją odkrywają przez bliską relację z krzyżem. To jest misja powołania każdego z nas: - Alumni przygotowują się do szczególnej misji niesienia nadziei światu. Czas tutaj jest im dany i zadany. Mają rozeznać swoje powołanie, odkryć, czy to jest ich droga, zostać znakiem nadziei. Każdy z nas ma nieść nadzieję w sercu i dawać ją światu – konkludować biskup płocki.

Oficjalna inauguracja odbyła się seminaryjnej Sali Biskupów. Rektor uczelni ks. prał. dr Marek Jarosz zastanawiał się, czy „w świecie rozwijającej się sztucznej inteligencji, możemy ocalić autonomię myślenia, czy w takim świecie będzie jeszcze miejsce dla Boga i wartości duchowych”. Zauważył, że obecnie „nie jest łatwo wybrać drogę kapłaństwa”. Jest to droga niełatwa, ale jeśli przeżywa się ją autentycznie i szczerze - daje dużo wewnętrznego zadowolenia i radości.

Zacytował również odpowiedź sztucznej inteligenci na pytanie, czy warto zostać księdzem: - Nawet sztuczna inteligencja widzi miejsce dla powołania, Boga i spraw Bożych w sercu człowieka, zatem - odwagi! - wezwał kandydatów do kapłaństwa.

Interesujący i barwny wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Leszek Zygner, prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, nosił on tytuł „Kościół płocki w kulturze polskiej”.

W seminaryjne progi formalnie przyjęto pięciu mężczyzn na rok propedeutyczny (czyli zerowy). Pochodzą oni z parafii: św. Jana Chrzciciela w Szwelicach, św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, św. Stanisława Kostki w Rypinie, św. Antoniego w Żurominie, św. Wojciecha w Raciążu.

Indeksy UKSW zostały wręczone dwóm alumnom roku pierwszego, pochodzącym z parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu i św. Jadwigi w Białej koło Płocka oraz alumnowi czwartego roku (przeniósł się z seminarium zakonnego), rodzinnie związanemu z parafią Miszewo Murowane. Indeksy wręczył ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, nowy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ksiądz diecezji płockiej, miejscowego WSD.

Absolwenci seminarium oraz alumni przyjęli też nagrody za najlepsze wyniki edukacyjne. W tym gronie znaleźli się: ks. Sebastian Szymański i ks. Karol Wernik (dwaj neoprezbiterzy), diakon Piotr Jurczyński (szósty rok), alumn Paweł Klicki (szósty rok), alumn Piotr Mejster (drugi rok).

W płockim seminarium w roku akademickim 2024/2025 kształcić się będzie i formować 18 kandydatów do kapłaństwa. W dniu inauguracji 14 października 2024 r. razem z nimi tradycyjne „Gaudeamus igitur” zaśpiewali licznie obecni goście i przyjaciele wspólnoty seminaryjnej.

***
Pierwsze seminarium duchowne diecezji płockiej powstało 9 września 1594 roku w Pułtusku, ale konieczne było wybudowanie seminarium w mieście diecezjalnym. Stało się to możliwe dzięki znacznemu legatowi finansowemu sufragana chełmińskiegoSeweryna Szczuki. W dniu 6 maja 1710 r. bp Ludwik Załuski wydał akt erekcyjny nowej uczelni. Faktycznie zajęcia rozpoczęły się dopiero w 1717 roku, bowiem tyle czasu zajęło wznoszenie nowego budynku. 8 listopada 1864 r. władze rosyjskie nakazały kasatę seminarium, 30 czerwca 1865 r. odbyła się ostatnia sesja księży profesorów. Odtąd w diecezji pozostało tylko seminarium w Płocku. 25 września 1925 r. Rada Ministrów II Rzeczypospolitej Polskiej nadała seminarium płockiemu status uczelni wyższej.

9 grudnia 1939 r. gmachy szkoły zostały zarekwirowane przez Niemców. Od 1946 r. w części gmachów seminarium mieściła się szkoła podstawowa i baza samochodowa. Dawny stan prawny i majątkowy szkoły powrócił na fali zmian ustrojowych. W 1991 r. Jan Paweł II przybył do Płocka i zatrzymał się przed pomnikiem abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przed gmachem Seminarium Duchownego. W październiku 2000 roku seminarium zawarło umowę z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jego klerycy stali się pełnoprawnymi studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.