20. rocznica konsekracji kościoła parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie

O tym, że najlepiej słyszy się głos Boga, gdy przeżywa się trudne chwile - powiedział biskup Mirosław Milewski w Ciechanowie, podczas jubileuszu 20. rocznicy konsekracji kościoła parafii pw. św. Franciszka z Asyżu (23 czerwca 2024 r.). Po Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Bytner zaprosił wiernych na piknik rodzinny.

Ciechanów, Parafia Pw. Św. Franciszka Z Asyżu

Bp Milewski podkreślił w homilii, że 20 lat temu w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie zbudowano kościół, aby stworzyć dom dla Boga. To ważne dzieło, ale Bóg przede wszystkim chce, aby wierzący w Niego „oddali Mu siebie, swoje życie, swoje plany, każdego dnia starali się żyć Ewangelią”.

Dodał, że dzień jubileuszu kościoła, to dzień dziękczynienia za wszystkie łaski w nim otrzymane, za chrzty, bierzmowania, Eucharystie, śluby i pogrzeby; za konfesjonały, w których doświadcza się mocy sakramentu pokuty; za ołtarz, na którym dokonuje się przebłagalna Ofiara Chrystusa za grzechy.

Kaznodzieja zaznaczył, że katolicy żyjący w Kościele doświadczają często trudnych, życiowych sytuacji. Także w ciągu dwudziestu wieków istnienia Kościoła, nie omijały go różne kryzysy i dramaty. W całej historii Kościoła w każdym pokoleniu żyli ludzie, którzy ulegali przerażeniu, że nadchodzi jego koniec.

- Trudności, jakie nam się przytrafiają w życiu nie oznaczają, że giniemy. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Jedyną prawdziwą tragedią dla nas byłoby wieczne potępienie. Inne złe chwile są po prostu ważnymi momentami naszego życia; nieraz niezwykle trudnymi, ale ważnymi – stwierdził duchowny.

Bp Milewski poradził, aby w takich sytuacjach zająć postawę wiary, poczuć się jak dziecko Boże, zaufać Bogu: - Tylko On może dać prawdziwą otuchę i wsparcie. Bóg jest zawsze przy nas, szczególnie w czasie życiowych burz. Wtedy najwyraźniej Go doświadczamy – uważał hierarcha.

Po Mszy św. przy kościele odbył się piknik rodzinny. W programie znalazły się występy scholi, zespołu, chóru, gry i zabawy dla dzieci.


Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie została erygowana w roku 1990. Pierwszym miejscem modlitwy była zaadoptowana kotłownia. Kościół parafialny powstał staraniem pierwszego i wieloletniego proboszcza – ks. prał. Jana Dzieniszewskiego oraz parafian. Kamień węgielny pod świątynię pobłogosławił papież Jan Paweł II 7 czerwca 1991 roku podczas pielgrzymki do w Płocka. Pierwsza Msza św. - Pasterka, została odprawiona w nocy z 24 na 25 grudnia 2000 roku, gdy kościół znajdował się jeszcze w stanie surowym. Kościół otrzymał tytuł Podwyższenia Krzyża Świętego, a został konsekrowany 25 września 2004 roku przez bp. Stanisława Wielgusa.

Od 2022 roku proboszczem parafii jest ks. mgr Andrzej Bytner.