W dniu jubileuszu w homilii bp Milewski przywołał słowa Ewangelii o pokorze: „Kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich” (Mk 10,43-44). Stwierdził, że ci, którzy towarzyszyli Jezusowi, kochali Go, ale też chcieli przywilejów. Jezus cierpliwie ich wysłuchiwał, jednak ich pragnienia skierował na inne tory.
- W tych dniach najlepszym wzorem pokornej służby jest dla nas bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W całej Polsce trwają modlitwy w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapelan Solidarności, inicjator słynnych Mszy za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu i w całym kraju, wojownik walki z komunizmem, to przykład człowieka, który służył Bogu i ludziom aż po swój krzyż, z którym został utopiony w odmętach wody tamy we Włocławku, prawdopodobnie 19 października 1984 roku – przypomniał duchowny.
Przytoczył wspomnienia o tym, że gdy ks. Popiełuszko pojawiał się gdzieś na zaproszenie był witany owacjami, jednak na tego duszpasterza takie rzeczy nie działały, ponieważ nie miał ambicji bycia kimś ważnym. On duszpasterzował innym - służąc ewangelicznie. Często powtarzał „Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21). Był przeciwnikiem jawnego buntu. Ludzie wychodzili z Mszy z jego udziałem gotowi do przemiany świata bez agresji. Do tej pory grób ks. Jerzego odwiedziły około 23 miliony ludzi.
W dniu jubileuszu parafii zaznaczył, że przez minionych 20 lat pallotyni gorliwie i ofiarnie opiekowali się duszpastersko sierpecką parafią. W 2004 roku stanęło przed nimi zadanie niełatwe: opieka duchowa i materialna nad miejscem, które jest wyjątkowe na mapie diecezji płockiej. Od XV wieku kwitnie tam szczególny kult Matki Bożej - Pani Niezawodnej Nadziei. Jej ukoronowana Figura z Dzieciątkiem motywuje wiernych, tak jak przed wiekami, do pielgrzymek i modlitwy. Po sąsiedzku na sierpeckim Wzgórzu Loret „żyją w bliskości Boga siostry benedyktynki”.
Hierarcha podziękował pallotynom za podejmowane od 2004 roku dzieła, utworzenie kaplicy całodobowej adoracji Jezusa Eucharystycznego, prowadzenie w mieście katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. bp. Leona Wetmańskiego.
- Św. Wincenty Pallotti, założyciel pallotynów, w jednym z pism polecał, aby „uważać na to, gdzie stawia się nogę” i żeby „unikać wszelkiego zaniedbania”. Myślę, że nogi księży pallotynów stanęły w dobrym miejscu. To wam zawdzięczamy, że nie tylko udaje się uniknąć wszelkiego zaniedbania, ale że dzieje się wręcz przeciwnie, ponieważ inicjujecie wiele spraw na chwałę Bożą i ku pożytkowi wiernych – uważał bp Milewski.
Życzył, by za sprawą księży pallotynów, sióstr benedyktynek i parafian nadal przenikała się w tym miejscu benedyktyńska zasada „ora et labora” - módl się i pracuj.
W Mszy św. jubileuszowej 20 października 2024 r. uczestniczył między innymi ks. Waldemar Pawlik SAC, prowincjał Polskiej Prowincji Chrystusa Króla i współbracia salezjanie. Gospodarzem uroczystości był ks. Marek Tomulczuk SAC, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Bożej - Pani Niezawodnej Nadziei.