167. rocznica urodzin Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, męczennika z KL Soldau

11 lutego 1858 roku w Lubieni urodził się przyszły biskup Diecezji Płockiej i męczennik Antoni Julian Nowowiejski, herbu Jastrzębiec. Urodzony pod zaborem rosyjskim, zaangażowany w sprawy niepodległościowe, był jednym z wielu współtwórców II RP na polu duszpasterskim, społecznym i politycznym. Świadek dwóch wojen światowych zginął śmiercią męczeńską w hitlerowskim obozie Soldau (Działdowo).

Abp. Antoniego Juliana Nowowiejskeigo(1) (1)

Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski pozostawił niezatarty ślad w dziejach Kościoła i Polski. Pasterz – Męczennik był świadkiem prawdy i wiary. Prawdę głosił, a wiarę wyznawał, dlatego w czasie okupacji był niewygodnym dla hitlerowskich władz. Jego postać na trwałe wpisała się w dzieje Kościoła, państwa i narodu polskiego. Po świętym Wojciechu i świętym Stanisławie jest trzecim polskim biskupem – męczennikiem wyniesionym na ołtarze.

Urodzony pod zaborem rosyjskim, zaangażowany w sprawy niepodległościowe, był jednym z wielu współtwórców II RP na polu duszpasterskim, społecznym i politycznym. Świadek dwóch wojen światowych zginął śmiercią męczeńską w hitlerowskim obozie Soldau (Działdowo). Często powtarzał: Urodziłem się w niewoli i w niewoli umrzeć muszę. Arcybiskup Nowowiejski kierował diecezją płocką przez ponad 33 lata, służąc Kościołowi i Ludowi Bożemu. Dzięki swojej posłudze i znaczącym dokonaniom zdobył prawdziwą życzliwość i sympatię.

 Tekst i foto: Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej "Pamięć i Tożsamość" w Działdowie.