W poczuciu braterskiej wspólnoty jak najserdeczniej więc witam i pozdrawiam na dzisiejszej Eucharystii: ks. bp. Marię Ludwika Jabłońskiego, Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i naszego dzisiejszego kaznodzieję oraz towarzyszących mu kapłanów mariawickich. Serdecznie też witam i pozdrawiam ks. protojereja Eliasza Tarasiewicza, Proboszcza Parafii Prawosławnej w Płocku. Cieszę się także z obecności wśród nas ks. Mateusza Łaciaka – wikariusza Parafii Ewangelickiej w Płocku (to trochę takie ekumeniczne prymicje ks. Mateusza tu w Płocku, dopiero kilka miesięcy temu zaczął swoją posługę wśród płockich ewangelików), a także z obecności świeckich sióstr i braci z wymienionych Kościołów.
Gorąco pozdrawiam Ks. Profesora Henryka Seweryniaka – niezmordowanego promotora sprawy ekumenicznej w naszej diecezji. Cieszę się obecnością moich współpracowników z Kurii Diecezjalnej i Sądu Biskupiego, rektoratu i księży profesorów Wyższego Seminarium Duchownego, a także ks. kan. Antoniego Kołodziejskiego – proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela i pozostałych duszpasterzy świętojańskich. Pozdrawiam też Współorganizatorów Tygodnia ze strony wszystkich Wspólnot naszego Miasta, Klub Inteligencji Katolickiej wraz jego asystentem ks. dr Włodzimierzem Piętką, przedstawicieli mediów, alumnów naszej płockiej Alma Mater, zwłaszcza członków Koła Naukowego i Koła Misyjnego Wyższego Seminarium Duchownego, a także Was wszyscy, Siostry i Bracia, którzy włączacie się w modlitwę o jedność Chrystusowego Kościoła.
Za przygotowanie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan byli odpowiedzialni chrześcijanie Indii. Uznali oni, że jego najlepszym hasłem będzie pytanie z Księgi Proroka Micheasza: „Czego Bóg od nas oczekuje?”. W Indiach wciąż trwają prześladowania chrześcijan – i to wszystkich chrześcijan, niezależnie od ich wyznania. Tam w męczeństwie już jesteśmy zjednoczeni. Tu, w Polsce, chodzi o to, żebyśmy byli coraz bardziej zjednoczeni w codzienności – na modlitwie, w dążeniu do świętości, we współpracy na rzecz bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. To tego oczekuje od nas Pan! Aby ta Eucharystia i nasza tegoroczny płocki Tydzień Ekumeniczny były miłe Bogu, stańmy przed Nim ze skruszonymi sercami i przeprośmy za wszelkie grzechy, przede wszystkim za grzechy przeciwko jedności:
/Akt pokutny i Modlitwa wiernych z Materiałów na TMoJCh/
SŁOWO KOŃCOWE
[Kościół św. Jana Chrzciciela, 18 I 2013 roku]
Z serca dziękuję za naszą przeżytą razem Pamiątkę Pana, Księdzu Biskupowi za jak zawsze wymowne i bogate w treści słowo, a właściwie przesłanie inauguracyjne Tygodnia Ekumenicznego w Płocku, Braciom Eliaszowi i Mateuszowi i bratu klerykowi mariawickiemu, a także wszystkim obecnym tu kapłanom za obecność i modlitwę. Dziękuję wszystkim za Waszą zwykłą ekumeniczną wierność. Czasem mówi się: ekumenia to sprawa wciąż tej samej, niewielkiej grupki ludzi. Tak, ale ta sprawa musi być ważna, skoro ta grupka tyle już lat jest jej wierna; skoro każdego roku jesteśmy i tutaj, i w cerkwi, i w zborze, w katedrze mariawickiej; skoro Pani Elżbieta co rok przynosi tu do ołtarza na znak tej wierności czerwone róże; skoro mamy już – przynajmniej ten jeden tydzień w roku – wspólnotę ambony; skoro wytrwale podajemy biskupowi mariawickiemu, kapłanowi prawosławnemu i pastorowi ewangelickiemu dla wyrażenia naszego pragnienia pełnej wspólnoty ołtarza książkę z modlitwą eucharystyczną, którą odmawiają celebransi katoliccy.
Chrześcijanie Indii ujęli poszczególne dni tegorocznego Tygodnia w etapy, które nazwali: Dzień 1: Wędrując w dialogu, Dzień 2: Wędrując z Chrystusem za nas wydanym, Dzień 3: Wędrując ku wolności, Dzień 4: Wędrując jako dzieci ziemi, Dzień 5: Wędrując jako przyjaciele Jezusa... I tak aż po dzień ósmy: Wędrując w radości i uwielbieniu. My w Płocku już od lat mamy swoje etapy czy stacje Tygodnia Modlitw o Jedność. Jutro tą stacją będzie świątynia ewangelicka (o 17.00), w niedzielę – seminarium duchowne (o 17.30), w poniedziałek – kościół świętojański (o 18.00), we wtorek – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (o 17.00), w środę – Cerkiew (o 17.00 – wspaniały koncert kolęd, zapraszamy), w czwartek – „Studnia” (spotkanie zorganizowane przez młodzież, która była w Rzymie w ramach ekumenicznej „Pielgrzymki nadziei”, o 17.00) i w piątek – Katedra mariawicka (również o 17.00). Wybierzcie sobie, Drodzy, jedną, dwie (a może wszystkie?) spośród tych stacji i bądźmy w tych dniach razem.
A teraz wyruszmy w naszą wędrówkę pobłogosławieni (przypominam, że po zakończeniu Eucharystii Rektorat i KIK zapraszają nas do Seminarium na agapę)...