Homilia Otwarcie SOSW - Płońsk 12 października 2016 r.

Ga 5,18-25; Ps 1,1-6; Łk 11,42-46

"Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, łagodność, opanowanie." (Ga 5,22)

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Jednoczy nas dzisiaj uroczyste otwarcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego tu, w Płońsku. Podczas tej Eucharystii prosimy dobrego Boga, aby pobłogosławił temu bardzo potrzebnemu dziełu - dziełu, w które zaangażowane będą osoby niosące pomoc i te, które na tę pomoc liczą. I dla jednych i dla drugich ważne jest, aby kierowały się we wzajemnych relacjach wartościami, które sprawią, że ten nowy obiekt nie będzie tylko zwykłym budynkiem, ale stanie się prawdziwie "OŚRODKIEM".

Tak! "Ośrodkiem" - czyli miejscem "w środku", miejscem wokół którego gromadzą się wychowankowie i wychowawcy, miejscem które tętni życiem: bo tu będzie się przekazywało wiedzę ale także będzie się uczyło, jak żyć, aby życia nie zmarnować.

W usłyszanym Słowie Bożym odnajdujemy dziś wskazania, czym możemy kierować się w ośrodku, który ma uczyć i wychowywać. Św. Paweł Apostoł pisze do mieszkańców Galacji, by pozwolili prowadzić się Duchowi Bożemu, a odrzucali to, co rodzi się z ludzkiej słabości. Wzywa, by drogowskazem i środkiem do dobrego życia stały się dla nich: miłość wzajemna, radość, pokój we wzajemnych relacjach, a także bardzo potrzebne - cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie.

Te wskazania św. Pawła dla ludzi wierzących są nieustanie potrzebne, aby - jak pisze Apostoł - "odziedziczyć Królestwo Boże". Ale są to też uniwersalne wartości, które wierzącym i niewierzącym pomagają kształtować własny charakter oraz wychowywać młodego człowieka tak, aby osiągnął pełnię człowieczeństwa.

Kochani! Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nie jest dziełem, które dopiero się zaczyna. Jego początki sięgają roku 1968. Od tego czasu to niezwykłe miejsce wciąż się rozrastało i przyjmowało nowe formy. Na stronach internetowych związanych z ośrodkiem możemy przeczytać takie słowa: "Obecny zespół pedagogiczny, pragnie z zapałem kontynuować pracę i idee prekursorów pedagogiki specjalnej i pionierów szkolnictwa specjalnego w Płońsku. Chcemy z pasją pracować dla dobra dzieci pokrzywdzonych, biednych i niepełnosprawnych. Cel, który nam przyświeca - wszechstronny rozwój naszych wychowanków - będziemy realizować i przekazywać z gorącymi sercami, otwartymi głowami i uśmiechem na ustach".

Piękne słowa świadczące o zapale, serdeczności i profesjonalizmie osób, które pracują w Ośrodku i służą tym, dla których został on powołany. Mając taki program można być pewnym, że nauka i wychowanie w płońskim Ośrodku będzie rzeczywiście służbą dzieciom i młodzieży potrzebującym szczególnej troski i serca!

Chciałbym teraz bardzo gorąco pozdrowić Wychowanków Ośrodka. Moi Drodzy! Żadna szkoła i żaden ośrodek wychowawczy nie miałby sensu istnieć bez swoich uczniów i wychowanków. W waszym "Kodeksie ucznia", który obowiązuje w Ośrodku, możemy znaleźć zapisane takie zadanie: "Pozdrawiaj wszystkich spotkanych w szkole". To bardzo ważne! Nie czekać aż inni nas pozdrowią. Ja pierwszy pozdrawiam. Bo pozdrawiać, to życzyć zdrowia, to życzyć drugiemu człowiekowi pomyślności, aby mu się dobrze działo. To także od was zależy, czy przygotowane pomieszczenia będzie wypełniała radość, uprzejmość i dobroć. To wasza chęć do nauki dodawać będzie zapału waszym nauczycielom. To wasze postępy i dobre wyniki przyniosą radość waszym rodzicom i opiekunom.

Gdybyście zapytali dziś Biskupa: czy warto się trudzić, czy warto nieraz ciężko pracować i uczyć się, to bez wahania powiem: WARTO! Bo warto być lepszym człowiekiem. Warto pokonywać słabości, nawet jeśli nie zawsze wszystko się uda! Święty Paweł, który stał się dla nas dzisiaj nauczycielem, modlił się do Jezusa pod koniec swojego życia: "w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem" (por. 2 Tm 4). Niech Pan Jezus dodaje wam siły, byście nigdy nie poddawali się trudnościom. Z wiarą w sercu wypełniajcie swoje obowiązki i okazujcie sobie miłość i dobroć.

Siostry i bracia w Chrystusie Panu! Po Mszy św. dokonamy poświęcenia płońskiego Ośrodka. Niech Bóg, którego zaprosimy w ten sposób do życia tej wspólnoty wychowawczej pomoże, aby stała się ona prawdziwie "specjalnym ośrodkiem", gdzie będzie tętniło życie. A miłość, radość, pokój, cierpliwość i inne wskazania, o których słyszeliśmy, niech prowadzą nauczycieli i wychowanków ku pełni człowieczeństwa. Amen.