Więcej niż oczekujesz

Nasz Bóg jest Bogiem niespodzianek. Lubi zaskakiwać i dawać więcej niż tego oczekujemy. Nigdy nie zaskoczymy Boga ilością i wielkością naszych próśb. On zawsze pragnie i daje nam więcej, niż możemy to sobie wyobrazić.

Blog-pawel-04-2020.jpg

Kobiety pogrążone w żałobie idące do grobu chciały tylko namaścić ciało Jezusa, wypełnić powinność związaną z pogrzebem, a zastały pusty grób, usłyszały od aniołów radosną nowinę i spotkały Zmartwychwstałego Pana.

Płacząca Maria Magdalena chciała tylko odzyskać od ¨ogrodnika¨ wykradzione ciało Mistrza, a otrzymała niewyobrażalną radość od Jezusa Zmartwychwstałego i została pierwszą misjonarką najważniejszej prawdy wiary.

Wątpiący Piotr i Jan biegli do pustego grobu. Zobaczyli płótna i chustę - dwóch niemych świadków męki i zmartwychwstania. Uwierzyli i zrozumieli Pisma, że On powstanie z martwych.

Zrezygnowani i smutni uczniowie idący do Emaus, spodziewali się, że Jezus wyzwoli Izraela od rzymskiego panowania, a otrzymali od samego Jezusa najlepsze wyjaśnienie Pism o Mesjaszu i serca płonące radością.

Zacheusz wspinając się na sykomorę chciął tylko zobaczyć Galilejczyka, a Jezus z Nazaretu zauważył go, przyszedł w gościnę do jego domu i odmienił mu życie.

Chromy od urodzenia w bramie świątyni oczekiwał od Piotra i Jana jałmużny, a otrzymał mocą Zmartwychwstałego uzdrowienie z choroby i szczęście wiary.

Można by tak dalej wymieniać przykłady z Ewangelii jak to Pan Bóg daje nam wiecej niż oczekujemy. Stwórca wie czego nam najbardziej potrzeba zanim to Jemu powiemy. W szczodrych gestach nikt nie może Mu dorównać. Cierpliwie uczy nas takiej hojności ¨kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!¨ (Mt 5,40-41)

Nigdy nie zapomnę tego jak 13 lat temu Bóg totalnie zaskoczył mnie swoją hojnością. Chciałem pracować tam gdzie brakuje księży i prosiłem biskupa o pozwolenie na wyjazd do Hiszpanii. Bóg przez przełożonego zaproponował mi pracę na misjach w Amazonii. Poprzez misje obdarował mnie bardziej niż to sobie mogłem wyobrazić i spełnił przy okazji wiele marzeń.

W czasie pandemi modlimy się o ochronę przed koronawirsusem, o zdrowie dla chorych, siły dla służb medycznych i mundurowych, o szybkie znalezienie szczepionki… Bóg słucha naszych próśb i cały czas działa dla naszego dobra. Nie ogranicza się jedynie do naszech błagań. Nam proszącym z wiarą chce dać więcej niż tego sobie życzymy.

W książce C.S. Lewisa ¨Listy starego diabła do młodego diabła¨ z 1942 roku autor tak wyraził niecne plany złego ducha: ¨Zasieję niepokój, strach i panikę. Zamknę szkoły, kościoły i ośrodki sportowe. Spowoduję ekonomiczne zamieszanie¨. Odpowiedź Jezusa jest wielkoduszna i pełna nadziei: ¨Połącze sąsiadów, odbuduję rodziny, sprawię, że ludzie zaczną wspólnie jeść obiad przy kuchennym stole. Pomogę ludziom zwolnić w ich życiu i docenić to co naprawdę ma znaczenie. Nauczę moje dzieci polegać na mnie a nie na świecie. Nauczę moje dzieci jak mi ufać a nie pieniądzom i rzeczom materialnym¨.

Jestem przekonany, że czas światowej epidemii przebuduje nasz sposób myślenia, zjednoczy nasze rodziny, pogłebi naszą osobistą więź z Jezusem, nauczy cieszyć się z tego co mamy, wskaże każdemu wartości nieprzemijające.

Czy ktoś spodziewał się, że miesiąc kwarantanny oczyści powietrze nad Chinami, Europą i USA. Świat wstrzymał produkcję, przestaliśmy przemieszczać się i dzięki temu ziemia złapała wyczekiwane wytchnienie i czas na regenerację. Pozytywnych zaskoczeń jest i będzie wiele w różnych dziedzinach życia.

Sądze, że Bóg zawsze odpowiada twierdząco na nasze prośby. Są jednak trzy rodzaje Bożego TAK. Pierwsza wersja: Bóg mówi ¨TAK¨ na naszą prośbę i od razu daje nam to o co prosimy. Takiej odpowiedzi na naszą modlitwę oczekujemy najczęściej. Druga możliwość: Bóg mówi ¨TAK, ALE JESZCZE NIE TERAZ¨. Wszechmogący wie lepiej, że to nie jest jeszcze ten moment, abyśmy otrzymali dar, o który Go prosimy. Taka odpwiedź wymaga od nas cierpliwej i wytrwałej modiltwy, która przemienia i jednoczy nasze serce z Bogiem. Wreszcie trzecia odpowiedź jest taka: Bóg mówi ¨TAK, ALE WIESZ JA MAM LEPSZY POMYSŁ¨. Taką odpowiedź trudno przyjąć, ale przynosi najwięcej dobra, gdyż uczy nas przyjmować z wiarą Bożą Wolę i ufać Opatrzności Bożej.

Niech ta kwarantanna trwa tyle czasu ile to jest potrzebne, aby nasze serce otrzymało prawdziwe, nieprzemijające dobra: miłość do Boga i życie wieczne. Amen.

wtorek, 21 kwietnia 2020

ks. mgr Paweł Sprusiński
Kapłan diecezji płockiej.  Od 2009 pracuje w Peru w Puszczy Amazońskiej. Proboszcz parafii Señor de los Milagros w Iquitos.