Zaproszenie na Uroczystości Zygmuntowskie

Drodzy Płocczanie!

W dniu 2 maja obchodzimy w Płocku uroczystość św. Zygmunta, Króla i Męczennika. Św. Zygmunt zmarł śmiercią męczeńską 1 maja 523 roku. W tym roku przypada więc 1500. rocznica jego narodzin dla nieba.

Relikwie św. Zygmunta zostały sprowadzone do płockiej katedry w XII wieku i od tamtego czasu stał się on głównym patronem Płocka i naszym orędownikiem przed Bogiem. Jest także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie – podobnie, jak w latach ubiegłych – pragniemy połączyć z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej 3 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona w tym dniu o godzinie 10.00. Natomiast w przededniu, 2 maja, o godzinie 17.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane uroczyste Nieszpory Zygmuntowskie.

Serdecznie zapraszam wszystkich Was, Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w tych obchodach. Zaproszenie to kieruję do kapłanów sprawujących swą posługę i mieszkających w Płocku, sióstr zakonnych i osób życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy żarliwa modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszej diecezji, naszego miasta i nas samych.

Płock, dnia 20 kwietnia 2023 r.

Mirosław Milewski
Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej