Sebastian Kołecki został zwycięzcą etapu diecezjalnego konkursu „Civitas Christiana”

Sebastian Kołecki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku zajął pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, inicjowanego przez Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (20 kwietnia br.). Finaliści z diecezji (27 osób) musieli wykazać się znajomością Księgi Powtórzonego Prawa i Listu do Hebrajczyków.

Konkurs Civitas Christiana 2023
plock.gosc.pl

Płock oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” po raz 27. zorganizował etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Był on skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, odbył się w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Zakres merytoryczny konkursu obejmował Księgę Powtórzonego Prawa ze Starego Testamentu oraz Listu do Hebrajczyków z Nowego Testamentu (treść wraz z komentarzami).

W komisji konkursu zasiedli: biblista ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, Agnieszka Gościeniecka, prezes oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji płockiej.

Na etapie diecezjalnym młodzież najpierw rozwiązywała test złożony z 45 pytań. Wyłonił on siedmioro uczestników, którzy następnie odpowiedzieli na pytania ustne. Po tym etapie okazało się, że pierwsze miejsce w konkursie zajął Sebastian Kołecki, uczeń I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku (jego katechetą jest Sławomir Kowalski).

Drugie miejsce zajął Jakub Z. Gołębiowski z I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (s. Aldona Ludwiczak MSF), natomiast trzecie miejsce zajęła Agata Pajda z LO im. Marsz. Stanisława Małachowskiego w Płocku (s. Ancilla Siejka CSP). Uczniowie ci wezmą udział w czerwcu w Niepokalanowie w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Do części ustnej przystąpili także: Łukasz Wyjadłowski z ZSZ im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie (katecheta ks. Radosław Wiśniewski). Zofia Jankiewicz z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku (Sławomir Kowalski), Paulina Kwasiborska z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (Agnieszka Boniakowska), Natalia Kaczmarczyk z ZSZ nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku (Mieczysław Szadkowski).

Dla uczestników konkursu najtrudniejsze okazały się pytania: przez kogo Bóg mówił słowa: „Dzisiaj, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych”? - przez Dawida; w którym rozdziale Listu do Hebrajczyków znajduje się jedyna wyraźna wzmianka o zmartwychwstaniu Chrystusa? - Hbr 13, a także pytanie otwarte: które trzy plemiona izraelskie otrzymały swoje terytoria po wschodniej stronie Jordanu? - Gada, Rubena i połowa plemienia Manassesa.

Uczestnicy finału etapu diecezjalnego wzięli też udział w Mszy św. oraz wysłuchali świadectwa wiary siostry ze Zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku.

Fundatorem nagród w konkursie byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (książki, słuchawki pendrive, tripody oraz gry planszowe oraz upominki książkowe dla katechetów) oraz Fundacja PZU (smartwatche, biografie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dostęp online do aplikacji Pismo Święte - Edycja Świętego Pawła – dla siedmiu laureatów i katechetów.

Wydarzeniu patronował biskup płocki Szymon Stułkowski.