Rolnicy z diecezji płockiej wzięli udział w Wielkopostnym Dniu Zamyślenia

Msza św., konferencja o miejscu w Kościele oraz spotkanie z przedstawicielem rynku hurtowego, złożyły się na Wielkopostny Dzień Zamyślenia dla Rolników i Osób Związanych z Rolnictwem, który 25 lutego br. odbył się w parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. Organizatorem spotkania był ks. kan. Marek Dyga, diecezjalny duszpasterz rolników.

zboże rolnicy

Mszy św. w udziałem rolników i osób związanych z rolnictwem przewodniczył ks kan. Jerzy Wielechowski, proboszcz parafii Świedziebnia, dekanalny duszpasterz rolników w dekanacie Rypin. Kazanie wygłosił ks. kan. Marek Dyga, diecezjalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii Szwelice.

W Wielkim Poście kaznodzieja poprosił rolników, aby kierowali się w życiu mądrością Bożą, na niej budowli swoje życie. Stwierdził, że zawód rolnika jest najbliższy Bogu, a rolnicy, którzy doświadczają obecnie życia w trudnych warunkach ekonomicznych, by starali się „nie zagubić w trosce o byt materialny” .

- Niech troski materialne was nie przytłoczą, nie spowodują odrzucenia wartości, którym jesteście wierni. Nie straćcie swojej tożsamości – poprosił uczestników zamyślenia diecezjalny duszpasterz rolników.

Po Mszy św. konferencję pt. „«Wierzę w Kościół Chrystusowy» - moje miejsce w Kościele”, wygłosił ks. Andrzej Janicki, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Płocku. Zwrócił się do uczestników spotkania, aby zaprosili do swojego życia Pana Boga, a także by starali się połączyć w nim trzy filary: rodzinę, pracę, bycie w Kościele.

Gościem zamyślenia był Janusz Byliński, prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA Bronisze, który w lutym odebrał Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego. Jest ona przyznawana osobom zasłużonym w pracy i działaniach na rzecz rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast.

Janusz Byliński, to działacz NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i duszpasterstwa rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej. W Rypinie opowiedział o organizacji pierwszych Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze w 1982 roku, duszpasterstwie rolników należący do „Solidarności” czy rynkach hurtowych, jako miejscach sprzedaży warzyw i owoców.

Rolnicy i osoby związane z rolnictwem do Rypina przyjechały m.in. z dekanatu Maków Mazowiecki, Zakroczym, Rypin, Dobrzyń nad Drwęcą: - Do udziału w tych rekolekcjach zachęcił mnie ksiądz proboszcz. Takie spotkania są nam potrzebne, ponieważ dostarczają przeżyć duchowych we wspólnocie, w dobrej atmosferze. Rolnicy chcą się modlić, bo „bez Boga ani do proga” – powiedział Krzysztof Karkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Szwelicach, radny parafialny.

Wielkopostny Dzień Zamyślenia dla Rolników i Osób Związanych z Rolnictwem odbył się w diecezji płockiej po raz drugi. Ks. Marek Dyga zaprosił na ponowne spotkanie 27 sierpnia br. do Bieżunia, na dożynki diecezjalne i województwa mazowieckiego.