Finał XXIX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla szkół podstawowych

Zofia Monika Pieczka z Golubia-Dobrzynia zajęła pierwsze miejsce w XXIX Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Tematem konkursu była Ewangelia według św. Łukasza. Finał z udziałem 55 uczniów zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie (21 kwietnia br.).

966847Ab 3Da7 4238 B294 F81b5beb19d4

Finał XXIX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego odbył się Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej nr 1 w Gostyninie, na terenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Wzięło w nim 55 finalistów etapu szkolnego konkursu z klas V-VIII szkoły podstawowej, którzy wykazali się najlepszą znajomością Ewangelii według św. Łukasza.

Konkurs składał się z dwóch części, najpierw uczniowie rozwiązywali test pisemny, potem ci, którzy zdobyli największą liczbę punktów, odpowiadali ustnie. Uczniowie musieli między innymi znać odpowiedzi na pytania: jak nazywa się dokument z połowy II wieku, który widzi w Łukaszu autora trzeciej Ewangelii i Dziejów Apostolskich oraz podaje informację, że był lekarzem? – Kanon Muratoriego (wstęp); jak się nazywało się ugrupowanie żydowskie, które nie wierzyło w zmartwychwstanie i życie wieczne? – saduceusze (Łk 20,27); w przypowieści o nieuczciwym zarządcy jeden z dłużników był winien sto beczek oliwy. Nieuczciwy zarządca polecił mu poprawić zobowiązanie. Jaką liczbę beczek oliwy miał wpisać? – pięćdziesiąt (Łk 16,6).

Laureatami konkursu biblijnego zostali: pierwsze miejsce – Zofia Monika Pieczka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu (parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, katecheta Emilia M Dołęgowska); drugie miejsce – Przemysław Michalski ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bielsku (parafia Bielsk, katecheta Anna M. Maruszewska); trzecie miejsce – Mikołaj Sobota ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 23 im. Armii Krajowej w Płocku (parafia pw. Świętego Krzyża w Płocku, katecheta ks. Tomasz Gerek).

Ponadto przyznano dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Bartosz Kowalski ze Szkoły Podstawowej w Radominie Filia w Dulsku (parafia Radomin, katecheta Agnieszka U. Błaszkiewicz) i Julia Platta ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej (parafia Krzynowłoga Mała, katecheta Jagienka Cesarek).

- Poziom wiedzy uczestników konkursu był zróżnicowany – uważał ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku. – Część osób napisała test bardzo dobrze. Poza tym zauważyliśmy, że pewna grupa uczestników powtarza się każdego roku. Zwyciężczyni konkurs – Zofia Monika Pieczka – wzięła w nim udział po raz piąty. Po raz pierwszy została dopuszczona do konkursu warunkowo, jako uczennica klasy czwartej. Uważam, że finałowa „dziesiątka” wykazała się bardzo dużą wiedzą – konkludował duchowny.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali wartościowe nagrody rzeczowe: telefony z ładowarkami, słuchawki, głośniki bezprzewodowe, powerbanki. Dla uczniów wyróżnionych i pozostałych uczestników były m.in. słuchawki bezprzewodowe, gry planszowe (o tematyce biblijnej), powerbanki, gry karciane „Uno”. Wszyscy uczestnicy finału diecezjalnego, a także ich katecheci, otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

Nagrody zostały ufundowane przez: Diecezjalny Fundusz Społeczny, wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku, anonimowego darczyńcę.

Organizatorem XXIX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego dla uczniów szkół podstawowych był wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku, w składzie: ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor, s. mgr Dominika Ewa Dudzik, ks. mgr Paweł Sobiecki.