Rostkowo, Parafia Pw. Św. Stanisława Kostki
Rostkowo 20, 06-415 Czernice Borowe
23 611 91 45
rostkowo@diecezjaplocka.pl
www.sanktuariumrostkowo.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Starania o utworzenie parafii w Rostkowie rozpoczął w 1479 r. Jan Kostka z Rostkowa, stolnik ciechanowski, jednak dopiero za zgodą biskupa płockiego Piotra z Chodkowa wystawiono w 1488 r. drewniana kaplicę. Następną kaplicę zbudowano prawdopodobnie w 1621 r. po zwycięstwie chocimskim, przypisywanym św. Stanisławowi Kostce, na miejscu dawnego dworu Kostków. Kolejny drewniany kościół po 1717 r. wzniósł Józef Zieliński. W latach 1726-1774 Rostkowo znalazło się w posiadaniu jezuitów z Pułtuska. W 1742 r. Paweł Szczuka, prepozyt pułtuski i chełmski, rozpoczął budowę drewnianej kaplicy. Po kasacie zakonu jezuitów kościół przeszedł pod zarząd parafii w Przasnyszu. W 1820 r. uległ znacznemu zniszczeniu. W 1860 r. ks. Myśliński pisał do rządu gubernialnego o potrzebue odbudowy kościoła, który nieużytkowany ostatecznie został rozebrany w 1885 r. 

Obecny kościół zbudowany został w latach 1895-1900 z inicjatywy i częściowo kosztem Agnieszki Helwich, z ofiar ludności Królestwa Kongresowego oraz staraniem wikariuszy parafii Przasnysz: ks. Leona Gościckiego i ks. Józefa Michnikowskiego. Kamień węgielny wmurowano 7 listopada 1895 r., zaś konsekracji dokonano 28 września 1900 r. Obiekt zaprojektował architekt Adolf Schimmelpfennig, a wykonał go Antoni Wójcicki, budowniczy powiatu przasnyskiego. Kościół posadowiony został na cokole obłożonym granitowymi ciosami. Jednowiekowa fasada przesłania wzniesiony na planie prostokąta korpus nawowy przykryty trójpołaciowym dachem. W bryle kościoła nie wyodrębniono prezbiterium. Od zachodu dostawiono dodatkowe przęsło wieżowe. Od wschodu, na tyłach prezbiterium, umieszczono prostokątną zakrystię. Wnętrze jest jednonawowe, czteroprzęsłowe, tynkowane, o nawie sklepionej krzyżowo-żebrowo. Obiekt posiada neogotyckie wyposażenie, na które składają się ołtarz i ambona z początków XX w., wykonane w pracowni W. Bogaczyka. W ołtarzu, znajduje się rzeźba św. Stanisława Kostki odbierającego z rąk Matki Bożej Dzieciątko Jezus, autorstwa Adriana Głębockiego. 7-głosowe organy sprawiono na początku XX w. W 1926 r. do kościoła zostały sprowadzone z Rzymu relikwie św. Stanisława Kostki z okazji 200. rocznicy jego kanonizacji. Od 1923 r. kościół znalazł się pod duszpasterską opieką księży pasjonistów, sprowadzonych do klasztoru pobernardyńskiego w Przasnyszu.

Parafia w Rostkowie została erygowana 20 sierpnia 1967 r. przez biskupa płockiego Bogdana Mariana Sikorskiego, podczas uroczystości związanych z 400. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki. Tego dnia erygowano również sanktuarium św. Stanisława Kostki. Świątynia rostkowska była wielokrotnie remontowana staraniem ks. Tadeusza Fijałkowskiego i parafian. Wówczas także wybudowano murowaną plebanię, dom parafialny, ołtarz polowy i kapliczki ze scenami z życia Świętego Młodzieńca z Rostkowa. Za urzędowania ks. Stanisława Mariańskiego wykonana została polichromia w kościele oraz złocenia. 12 maja 2000 r. biskup płocki Stanisław Wojciech Wielgus ustanowił kościół w Rostkowie sanktuarium diecezjalnym św. Stanisława Kostki. Staraniem ks. Adama Chmielewskiego i parafian prowadzone są dalsze prace remontowe, m.in. położono chodnik z kostki granitowej wokół kościoła, przeprowadzono remont plebanii.

W lipcu 2016 r. w czasie Światowych Dni Młodzieży do parafii przybyli ormianie z Gruzji. Rok 2018 został ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski Rokiem św. Stanisława Kostki. Diecezjalne obchody 450. rocznicy narodzin dla nieba św. Stanisława odbyły się 19 sierpnia 2018 r. w Rostkowie pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa.

Na terenie parafii znajduje się też kamień z odciśniętą stopą św. Stanisława, którą według tradycji pozostawił on w Rostkowie i lipa, przy której się modlił.