Bogurzyn, Parafia Pw. Św. Doroty
Bogurzyn 26, 06-521 Wiśniewo
23 654 33 98
bogurzyn@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Wieś Bogurzyn wzmiankowana jest w 1411 r. Parafia została ufundowana zapewne w XIV w., po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1391 r. W 1598 r. wspominany jest drewniany kościół, który spłonął w 1609 r. Na jego miejscu wybudowana została nowa, drewniana świątynia, o której wspominają akta wizytacyjne z lat 1775-1776.

Obecny, murowany, orientowany kościół z cegły w stylu neogotyckim, otynkowany, z prostokątną nawą i węższym prezbiterium, przy którym w niższych przybudówkach umieszczono kruchtę boczną i zakrystię, z wieżą wtopioną w ścianę zachodnią, został wybudowany w 1862 r., z inicjatywy ks. Stanisława Ugniewskiego, przy wydatnej pomocy Aleksandra Nostitz-Jackowskiego, byłego prezesa Izby Zleceń Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego Ziemi Płockiej, członka Rady Stanu Królestwa Polskiego. Konsekracji świątyni dokonał 26 lipca 1867 r. biskup płocki Wincenty Chościak Popiel. W głównym ołtarzu rzeźby barokowe z połowy XVIII w.: św. Walentego, św. Józefa z Dzieciątkiem oraz krucyfiks. W bocznych ołtarzach: obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w drewnianych sukienkach i św. Józefa z Dzieciątkiem. Chrzcielnica neorokokowa z II połowy XIX w. W prezbiterium obraz Matki Bożej pędzla Murzynowskiego z Warszawy z II połowy XIX w. W 1905 r. w kościele znajdowały się wymagające naprawy siedmiogłosowe organy, wstawione zapewne po ukończeniu budowy nowej świątyni, nieznanego autora. W latach 90. XX w. instrument został rozebrany. W prezbiterium tablica pamiątkowa ku czci ks. Władysława Skierkowskiego, etnografa Kurpiowszczyzny.

Kościół został nieznacznie uszkodzony w czasie II wojny światowej. W latach 1985-2015, staraniem ks. Józefa Gałązki i parafian, prowadzono poważne prace restauracyjne: został wymieniony strop świątyni, odnowiono wszystkie ołtarze, nową polichromię namalował Piotr Warzyński, wnętrze wyposażone zostało w nowe nagłośnienie, oświetlenie i nowe paramenty liturgiczne. W latach 2017-2018 przeprowadzono remont wieży kościoła i pomalowano blachę na dachu. W latach 1982-1989 została wybudowana nowa, obszerna plebania, zaś w latach 2014-2015 została gruntownie odnowiona stara plebania.