W trosce o dobro dzieci

Trwają szkolenia dla wszystkich pracowników Caritas Diecezji Płockiej, dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich w związku z tzw. "Ustawą Kamilka".

Standardy1

Szkolenia przebiegają w kilku turach, przy czym pierwszą grupą, która wzięła w nich udział, byli kierownicy wszystkich jednostek diecezjalnej Caritas. W ich trakcie uczestnicy dowiadują się m.in. o genezie tzw. Ustawy Kamilka, która weszła w życie 15 lutego tego roku i o jej poważnych konsekwencjach karnych, a także zapoznają się ze Standardami Ochrony Małoletnich, obowiązujących w całej organizacji.

Jak zauważa prowadząca szkolenia Małgorzata Przemyłska, kierownik Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom płockiej Caritas, z wykształcenia prawnik, w przypadku wielu instytucji zajmujących się jednym typem działalności ustawa obowiązuje w wąskim wymiarze. Jednak Caritas diecezjalną, jako podmiot działający na różnych polach (m.in. opieki medycznej, edukacji, aktywizacji osób niepełnosprawnych, hotelarstwa, duszpasterstwa, działalności wolontariackiej) obowiązuje ona w najszerszym zakresie. Powstałe ogólne Standardy Ochrony Małoletnich Caritas Diecezji Płockiej aplikowane są do działalności poszczególnych jednostek. - Pamiętajmy, że standardy dotyczą wszystkich pracowników Caritas, a także, bez wyjątku, również wolontariuszy – podkreśla M. Przemyłska.

Podczas szkoleń uczestnicy informowani są m.in. o wymaganej od przyszłych pracowników i wolontariuszy Caritas konieczności dostarczenia informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Ustawa jednocześnie nakłada na zarządzających daną instytucją, w tym przypadku Dyrektora Caritas, obowiązek sprawdzenia kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Podobnie, a nawet w szerszym zakresie, podlegają tym wymogom obcokrajowcy.

W opracowanych Standardach, z którymi pracownicy Caritas zapoznają się podczas szkoleń, znajdują się m.in. zasady bezpiecznej rekrutacji, zasady prewencji, czy zasady i procedury podejmowania interwencji w przypadku krzywdzenia małoletniego przez osoby dorosłe, związane z Caritas DP, czy przez rodzica, opiekuna, lub innego małoletniego. W załącznikach dokumentu zamieszczono wzory m.in. karty interwencji, kwestionariusza diagnostycznego dziecka krzywdzonego, wniosku do prokuratury, czy Niebieskiej Karty – A.

Zasady Ochrony Małoletnich Caritas DP zostały udostępnione na stronie internetowej tej organizacji w odpowiedniej zakładce; są także dostępne w widocznym miejscu w każdej jednostce.

Jednocześnie wraz z ich wprowadzeniem Dyrektor Caritas DP powołał Zespół Interwencyjny, którego zadaniem jest m.in. monitorowanie realizacji tychże standardów oraz podejmowania czynności, gdy wystąpi podejrzenie jakiejkolwiek formy przemocy wobec dziecka. Koordynatorem zespołu została Małgorzata Przemyłska, a w jego składzie znaleźli się następujący pracownicy płockiej Caritas: Anna Lewandowska, Elżbieta Szczepańska, Justyna Stachowicz, Anna Łach, Monika Baranowska i ks. Grzegorz Kaczorowski, reprezentujący poszczególne jednostki Caritas w różnych miejscach naszej diecezji. Dzięki temu możliwa będzie szybsza i bardziej skuteczna reakcja w sytuacjach, o których mówią Standardy.

Warto przypomnieć, że tzw. "ustawa Kamilka" powstała po tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, niepełnosprawnego chłopca, który był wielokrotnie i przez długi czas maltretowany przez swego ojczyma, przy braku reakcji matki. Chłopiec na skutek interwencji ojca biologicznego trafił do szpitala, jednak po ponad miesięcznej walce lekarzy o jego życie zmarł 8 maja ub. r. W wyniku tej tragedii, której niestety nie zapobiegła żadna z instytucji, jeszcze w maju 2023 r. do Sejmu został złożony projekt ustawy, która jest nowelizacją kilku ustaw, w tym Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. "Ustawa Kamilka" weszła w życie 15 lutego 2024 r., przy czym termin wprowadzenia nowych standardów ochrony małoletnich upływa 15 sierpnia tego roku.

 

Szkolenia dla pracowników Caritas w związku z tzw. 'Ustawą Kamilka". Fot. Archiwum Caritas DP

Szkolenia dla pracowników Caritas w związku z tzw. 'Ustawą Kamilka". Fot. Archiwum Caritas DP