Señor de los Milagros, czyli Pan Cudów

Październik jest nazywany w Peru miesiącem fioletowym (mes morado). Nazwa związana jest z obrazem Señor de los Milagros (Pan Cudów). Wizerunek ukrzyżowanego Jezusa jest tak popularny i czczony w Peru jak Matka Boża Częstochowska w Polsce, czy Virgen de Guadelupe w Meksyku. Aby zrozumieć fenomen tego święta i miesiąca należy poznać pokrótce historię powstania obrazu i cudów z nim związanych.

Październik jest nazywany w Peru miesiącem fioletowym (mes morado). Nazwa związana jest z obrazem Señor de los Milagros (Pan Cudów). Wizerunek ukrzyżowanego Jezusa jest tak popularny i czczony w Peru jak Matka Boża Częstochowska w Polsce, czy Virgen de Guadelupe w Meksyku. Aby zrozumieć fenomen tego święta i miesiąca należy poznać pokrótce historię powstania obrazu i cudów z nim związanych.

Cudowny obraz Señor De Los Milagors w Limie

W 1650 roku czarnoskóry niewolnik z Angoli wymalował na ścianie domu, w którym mieszkał obraz przedstawiający Ukrzyżowanie Jezusa. 13 listopada 1655 Limę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość budynków w mieście, zginęło wiele osób. Także dom, w którym mieszkali niewolnicy zawalił się. Jedynie ściana z obrazem stała nienaruszona przez kataklizm. Cały budynek był zbudowany z adobe (cegła z gliny i słomy suszona na słońcu). Budowla z tak kruchego materiału nie miała prawa stać po trzęsieniu ziemi. Wydarzenie to uznano za cud. W 1670 roku jeden ze znanych mieszczan limańskich, który miał guza na mózgu doznał uzdrowienia modląc się przed wizerunkiem Ukrzyżowanego. Sława i kult obrazu z roku na rok rozszerzał się. 20 października 1687 roku Limę nawiedziło kolejne silne trzęsienie ziemi. Podobnie jak 30 lat wcześniej większość miasta została zrównana z ziemią przez niszczycielską siłę. Jedynie krucha ściana z adobe z wiezerunkiem konającego Chrystusa stała nietknięta pośród zgliszczy. Widząc zniszczenia i ból ludzi postanowiono zrobić procesję z obrazem Señor de los Milagros po ulicach Limy. Od tamtego roku zawsze 18 i 28 października kopia wizerunku Ukrzyżowanego Jezusa przemierza ulice stolicy Peru. 28 października 1746 roku Limę i okolicę nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi i tsunami w historii miasta. Tego dnia miesiąca jest obchodzone liturgiczne wspomnienie obrazu Pana Cudów. W latach 1764 – 1776 powstała bazylika i klasztor ¨de los Nazarenos¨, w której znajduje się ściana z obrazem Señor de los Milagros.

Moja parafia powołana do życia 13 października 1957 roku nosi wezwanie Señor de los Milagros. Przez cały miesiąc parafianie liczniej niż w pozostałe dni roku uczestniczą w codziennych Eucharystiach. Członkowie ¨La Hermandad¨ (Bractwa Señor de los Milagros) przychodzą odświętnie ubrani z fioletowymi szkaplerzami Señor de los Milagros. Niektóre kobiety na znak pokuty ubierają fioletowe habity przewiązane białym sznurem. Przez cały miesiąc księża w Peru odprawiają Mszę w szatach koloru fioletowego. Październik w kraju potomków Inków jest przeżywany jako czas nawracania się i czynienia pokuty. Pierwszego października ludzie przynoszą do kościoła do poświęcenia obrazy Señor de los Milagros. Tego dnia ulicami parafii odbywa się pierwsza procesja z obrazem Pana Cudów. Główna i najdłuższa procesja ma miejsce w trzecią niedzielę miesiąca. Uroczystość ta poprzedzona jest kilkudniową nowenną. Procesja rozpoczyna się około 4 popołudniu i trwa nawet 10 godzin. Majestatyczny marsz z wizerunkiem Señor de los Milagros ma co pewien czas postoje. Na trasie procesji sąsiedzi organizują się i przygotowują ołtarze z wizerunkiem Pana Cudów. Ja wraz z ministrantami podchodziliśmy do zgromadzonych, modliliśmy się o błogosławieństwa dla ich rodzin i obficie kropiłem ich wodą święconą. Przedstawiciele rodzin przekazywali dla obrazu ofiarę (ofrenda), czyli bukiet żywych kwiatów. W zamian otrzymywali inny mały bukiecik kwiatów, który został wcześniej złożony przy obrazie. Na zakończenie postoju podchodziły matki z niemowlakami. Jeden z panów z bractwa brał je w ręce i wykonywał nimi znak krzyża (błogosławieństwo) przed wizerunkiem Señor de los Milagros. Bardzo wielu rodziców w czasie procesji podchodziło ze swoimi dziećmi do mnie i prosiło o kapłańskie błogosławieństwo. Niesienie platformy z obrazem Señor de los Milagros to wielki zaszczyt. Dźwiganie tego przenośnego ołtarza jest wyrazem pokuty za popełnione grzechy. 12-16 osobowe grupy niosące ¨anda¨ (ołtarz z wizerunkiem) zmieniają się mniej więcej co 200-250 metrów. W czasie całej trasy towarzyszyła nam orkiestra, rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej i tajemnice bolesne Różańca. W połowie trasy i na zakończenie była danza ¨marinera¨ z prawie 200 kilowym ołtarzem. To było bardzo piękne i poruszające.

Miesiąc październik w parafii Señor de los Milagros ma także wiele innych wydarzeń takich jak: odpust odprawiany przez biskupa Wikariatu Apostolskiego Iquitos, wieczór artystyczny, festyn parafialny, Bingo, Loteria, czuwanie taneczne przed obrazem Señor de los Milagres, chrzest starszych dzieci, które ukończyły 6 miesięczną katechezę.

środa, 4 listopada 2015

Udostępnij:
ks. mgr Paweł Sprusiński
Kapłan diecezji płockiej.  Od 2009 pracuje w Peru w Puszczy Amazońskiej. Proboszcz parafii Señor de los Milagros w Iquitos.

Zobacz także: