Głowy świętego Jana

Święty Jan Chrzciciel jest partonem regionu Loreto, czyli Amazonii Peruwiańskiej. Istnieje legenda, że figurę świętego znaleźli w lesie indianie z wioski, gdzie dziś jest największa dzielnica Iquitos: San Juan Bautista. Jest legenda, ale znalezionej rzeźby nie ma. W tych dniach w dzielnicy Świętego Jana Chrzciciela jest wielkie święto, co oznacza: udekorowane ulice, liczne stragany na głównym placu, koncerty, występy artystyczne, konkursy tańca itp.

Juane.jpg

Święty Jan Chrzciciel jest partonem regionu Loreto, czyli Amazonii Peruwiańskiej. Istnieje legenda, że figurę świętego znaleźli w lesie Indianie z wioski, gdzie dziś jest największa dzielnica Iquitos: San Juan Bautista. Jest legenda, ale znalezionej rzeźby nie ma. W tych dniach w dzielnicy Świętego Jana Chrzciciela jest wielkie święto, co oznacza: udekorowane ulice, liczne stragany na głównym placu, koncerty, występy artystyczne, konkursy tańca itp.

W konkursach uczestniczy także grupa taneczna z mojej parafii ¨Genesis del Oriente¨, ale jak na razie bez sukcesów. Młodzież po przegranym konkursie mówi, że nie zdobyli nagrody, ale po raz kolejny wygrali doświadczenie. W czasie konkursowej prezentacji, który trwa maksymalnie 7 minut, ważne jest aby grupa wykonała zaplanowany układ taneczny równo, starannie i z zaangażowaniem. Oceniana jest także opowiedziana fabuła, stroje tancerzy oraz dekoracja. Taniec odbywa się najczęściej przy akompaniamencie tylko trzech instrumentów: quena (flet inkaski), bombo (bęben duży) i tambor (bęben mały). Loretański taniec (danza) zawsze opowiada pewną historię np: o wierzeniach przodków, o podboju Ameryki przez Hiszpanów, o ewangelizacji puszczy amazońskiej, o duchach leśnych, o pracy w porcie rzecznym, o wyrobie kanoa, o niszczeniu środowiska przez firmy wydobywające ropę naftową.. Młodzież parafialna przygotowała taniec opowiadający o pracy drwali. Jeden z nich został ukarany przez ducha leśnego za to, że wyciął drzewo Lucuma. Św. Piotr nie przyjął go do nieba, kazał mu wrócić na ziemie i zadbać o sadzenie nowych drzew.

W tygodniu poprzedzającym fiestę San Juan w różnych instytucjach, w szkołach, także w parafiach odbywa się Shunto, czyli oczyszczające skakanie przez ogień. Kilka lat temu Kościół w Iquitos ¨ochrzcił¨ ten pogański obrzęd nadając mu charakter para-liturgii celebrowanej w gronie sąsiadów z ulicy. W czasie tego nabożeństwa oprócz skakania przez ogień jest akt pokuty, czytanie Słowa Bożego, modlitwa wiernych i krótka refleksja.

Z okazji janowego święta w domach ludzie przygotowują Juanes, czyli ¨głowy świętego Jana¨. Potrawa jest przygotowana w liściach palmy ¨bijao¨ i składa się z ryżu barwionego na żółto, jajka, kawałka kurczaka, oliwek, cebuli. Ugotowane wcześniej składniki zawija się razem w liście palmowe i ponownie gotuje. Juanes to bardzo praktyczny posiłek dla tych, którzy wybierają się w dalszą podróż lub wycieczkę. Danie nie psuje się i zachowuje świeżość przez wiele godzin. W ciągu roku tylko niektórzy trudnią się robieniem Juanes, gdyż jest to kosztowne i pracochłonne zajęcie. Jednak z okazji święta patrona Loreto wszystkie, nawet ubogie rodziny robią swoje własne Juanes. To coś jak pączki w Polsce na tłusty czwartek. W ciągu roku nie często się je robi w domu, ale na koniec karnawału prawie każda gospodyni smaży własne pączki. To jest tradycja, a tradycji należy przestrzegać. Odpowiedni napój do Juanes to Chicha, czyli lekko sfermentowany napój z kukurydzy. Podawany na chłodno jest przepyszny i orzeźwiający.

Zawsze w okolicach święta patrona Amazonii występuje kilka najchłodniejszych dni w ciągu całego roku. Temperatura spadła często do 18 stopni powyżej zera. Wrażenie przenikliwego zimna przy takiej temperaturze spowodowane jest prawie 100% wilgotnością powietrza. Dla Peruwiańczyków z Loretu jest to już wystarczający powód, aby wyciągnąć ciepłe kurtki, szaliki, a nawet rękawiczki.

niedziela, 26 czerwca 2016

ks. mgr Paweł Sprusiński
Kapłan diecezji płockiej.  Od 2009 pracuje w Peru w Puszczy Amazońskiej. Proboszcz parafii Señor de los Milagros w Iquitos.