Bp Piotr Libera w homilii stwierdził, że Pan Jezu w Ewangelii w sobotę drugiego tygodnia Adwentu przywołuje proroka Eliasza i Jana Chrzciciela. Wzywa do naprawy tego, co zepsute i zaniedbane. Nie ma człowieka, który może powiedzieć, że niczego w życiu nie zepsuł czy nie uszkodził. Warto podejmować kroki, żeby uzdrowić relacje, uspokoić myśli i emocje. Trzeba spojrzeć z boku, z dystansu, spróbować zrozumieć sytuację i pomyśleć, jak naprawić coś, co idzie w złym kierunku.
- Jeżeli zdarzy się nam zepsuć relacje z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, jeżeli zdarzy nam się zepsuć atmosferę w domu, w rodzinie, jeżeli zdarzy nam się zepsuć dobry nastrój w pracy, jeżeli zdarzy się nam cokolwiek popsuć - to dzisiaj jesteśmy wezwani przez słowo Boże do tego, abyśmy to wszystko ponaprawiali. Po to jest też Adwent. To dobry, stosowny czas, żeby naprawiać w naszym życiu to co popsute – przekonywał kaznodzieja.
Podkreślił ponadto, że czasem warto zrobić krok do tyłu, zamilknąć w sporach, nie wracać stale do negatywnych przeżyć. Słowa „przepraszam” i „dziękuję” mają ogromną moc.
Zdaniem bp. Libery Pan Jezus nie bez powodu przywołuje Eliasza i wskazuje na Jana Chrzciciela. To są wyjątkowe postacie, wyjątkowe osoby, prorocy na czas Adwentu, czyli na czas prostowania i naprawiania życiowych dróg. Adwent jest po to, aby dokonać naprawy życia, by nabrało ono właściwej miary, „gdzie wszystko będzie na swoim miejscu”.
W programie dwudniowego zjazdu Baranków i ich rodziców znalazła się m.in. spowiedź rodziców, adoracja Najświętszego Sakramentu, analiza słowa Bożego, zwiedzanie katedry i wykonanie rysunku z natury.
Program Baranki powstał kilka lat temu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzin edukujących swoje dzieci w domu. Pierwsze spotkania odbywały się w diecezji bielsko-żywieckiej, ale kolejne grupy Baranków powstały także w innych diecezjach, w tym w diecezji płockiej (obecnie trwa druga edycja programu). Program ten pomaga rodzicom przygotować dzieci do przyjęcia sakramentu pokuty (pierwsza spowiedź) i Pierwszej Komunii świętej. Stanowi przestrzeń do pogłębiana wiary i umacniania więzi małżeńskiej.
Zgodnie z założeniami programu, najwłaściwszym miejscem przekazywania dzieciom wiary jest rodzina, a wsparcia we wzrastaniu w wierze udziela wspólnota rodzin. Do przyjęcia sakramentu pojednania dzieci przygotowuje kapłan. Przygotowania te opiera się na perspektywie dobra (jest to podstawowe założenie wspólnot Baranków). Realizujący program odnoszą się do Pisma św., sięgają do dorobku przodków, odwołują do dzieł sztuki i kultury, a także opierają się na rysunku z natury.