Dni zainicjowały uroczyste nieszpory wraz z obrzędem święcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego, rozdawanych symbolicznie na zakończenie mszy św. na pamiątkę dzieła zwanego „Chleb św. Antoniego” zainicjowanego w 1890 r. przez Ludwikę Bouffier we Francji, którego celem było zbieranie jałmużny i uwrażliwianie na los ubogich.
Święto patronalne, przypadające 13 czerwca, rozpoczęło się o godz. 7.00 odśpiewaniem Godzinek ku czci Najświętszej Marii Panny, wraz z pierwszymi pielgrzymami, którzy tradycyjnie nawiedzają sanktuarium już rano, by spędzić dzień na modlitwie i wspominaniu nauczania swego patrona. Następnie o godz. 9.00 i 10.00 zostały odprawione msze święte. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.
W wygłoszonej homilii ksiądz kanclerz odkreślił m.in., że Św. Antoni „pomaga odnaleźć właściwą drogę, sens i prawdę o życiu, o powołaniu i misji zleconej przez Bożą Opatrzność, odnaleźć zagubioną miłość do Boga i ludzi”. Wskazywał również na zagrożenia współczesnego świata, które powodują, że wybieramy „powierzchowny styl życia”, spychając Pana Boga a także drugiego człowieka na margines życia.
W drugiej części dnia pielgrzymi mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego klasztoru oraz poznania jego bogatej historii zarówno jako miejsca kultu Padewczyka jak i wyjątkowego miejsca dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego północnego Mazowsza.
Dni Św. Antoniego zakończył, w niedzielę 18 czerwca, całodzienny piknik rodzinny - Ratowskie Spotkania Patriotyczne, w programie których znalazła się msza św. w intencji obrońców Ojczyzny, koncert pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”, w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich, pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego oraz widowisko plenerowe „Ratowo 1920”.
Mszy św. przewodniczył rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski, który w homilii wskazywał na ważną rolę postawy miłosierdzia we wzrastaniu duchowym człowieka i to na wielu płaszczyznach. Przywołał m.in. postać św. Marcina, rzymskiego legionisty, który zasłynął z czynu miłosierdzia, oddając połę swego płaszcza żebrakowi.
- Troska o dobro ludzi tworzących Naród, ale też zdolność do uszanowania godności każdego człowieka, w tym również przeciwnika, to ważne oblicza patriotyzmu, zarówno w przeszłości jak i dzisiaj. W postawie patriotycznej powinna zawierać się gotowość do spełniania czynów miłosierdzia i propagowania idei braterstwa, zwłaszcza w czasie pokoju, kiedy zdajemy egzamin z codziennego życia, które, w przypadku chrześcijanina, powinno być przepełnione chęcią niesienia pomocy bliźniemu – podkreślił ks. Pawłowski.
Bezpośrednio po Mszy św. artyści zaprzyjaźnieni z ratowskim sanktuarium, Marta i Paweł Stawińscy, zaprezentowali koncert poetycki pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”, którego tytuł zaczerpnięty został z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza: „Jedna już tylko jest kraina taka,/ W której jest trochę szczęścia dla Polaka:/ Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie/ Święty i czysty jak pierwsze kochanie.”
Po koncercie przedstawiciele spadkobierców tradycji z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 1. Pułku Ułanów Krechowieckich zaprezentowali pokaz musztry kawaleryjskiej a także pokaz dynamiczny, w tym umiejętności władania szablą i lancą.
Spotkania zakończyło plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, które w formule żywej lekcji historii upamiętnia dokonania żołnierzy polskich, w tym 2. Szwadronu Mławskiego, walczących na terenie północnego Mazowsza z watahami wojsk bolszewickich, w którym wzięli udział spadkobiercy tradycji formacji kawalerii i piechoty z okresu II Rzeczpospolitej, a także grupy rekonstrukcji historycznej z Mazowsza.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Szymon Stułkowski, Biskup Płocki oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Przedsięwzięcie dofinansowane było ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W tegorocznych Dniach Św. Antoniego wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów z Diecezji Płockiej, a także Diecezji Warszawskiej, Warszawsko-Praskiej, Włocławskiej i Elbląskiej.
Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie