Dni św. Antoniego rozpoczęły się 12 czerwca uroczystymi nieszporami, natomiast sumie odpustowej 13 czerwca przewodniczył ks. prof. dr hab. Waldemar Linke, biblista z UKSW w Warszawie. W kolejne dni odbywały się nabożeństwa oraz zwiedzanie z przewodnikiem ratowskiego konwentu. Przypominano postać Ojca Kościoła – św. Antoniego Pustelnika, duchowego mentora patrona i modlono się o ustanie pandemii.
Zwieńczeniem dni były Ratowskie Spotkania Patriotyczne, przypominające bohaterów Ziemi Zawkrzeńskiej w formule żywej lekcji historii. 20 czerwca br. Mszy św. przewodniczył gospodarz miejsca – ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.
- Człowiek zmaga się w swoim życiu z różnymi kryzysami wiary i wartości, czasem z nawałnicą pandemii, a czasem z nawałnicą wojenną, podobną do tej z 1920 roku. Jednak w każdych, nawet najtrudniejszych okolicznościach, powinniśmy pamiętać, że jest z nami Jezus Chrystus, który sprawia, że musimy wytrwać, nie możemy poddawać się zwątpieniu - powiedział w homilii.
W programie był też koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pawła i Marty Stawińskich, pokazy musztry kawaleryjskiej oraz historyczne widowisko plenerowe „Ratowo 1920”, z udziałem formacji pieszych i kawaleryjskich z Mazowsza oraz Pomorza.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa wiernym wydarzenia odbyły się poza sanktuarium także na rozległym terenie ogrodów przyklasztornych. Rekonstruktorzy i wolontariusze wyposażeni zostali w środki ochrony osobistej; został również zapewniony płyn dezynfekujący do rąk dla pielgrzymów. Scenariusz widowiska opracowani w taki sposób, by wszystkie scenki odbywały się w dystansie społecznym.
- W zeszłym roku Dni św. Antoniego miały wymiar wyłącznie duchowy, a wieńczące je Ratowskie Spotkania Patriotyczne zostały przeniesione na wrzesień. W tym roku udało się nam wrócić do tradycji. To napawa nadzieją, że trudny czas pandemii zbliża się do końca i że wyniesiemy z niego ufność w Boże Miłosierdzie - podsumował ks. Bogdan Pawłowski.
XI Dniom św. Antoniego w Ratowie patronował biskup płocki Piotr Libera.