Dzięki projektowi pod nazwą „Jazda na Płock”, który zainicjowała Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, szkoły z diecezji płockiej oraz sąsiedniej diecezji łowickiej miały okazję odwiedzić dawną stolicę Mazowsza i odkryć jej atrakcje, na przykład podczas wizyt w katedrze i Muzeum Diecezjalnym.
W placówce tej młodzież szkolna została oprowadzona po skarbcu, który jest jednym z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce. Młodzież dowiedziała się, że do najważniejszych eksponatów należą liczne monstrancje, kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku, herma św. Zygmunta z XIV wieku, patrona Płocka, zdobiona diademem piastowskim z XIII wieku, kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII wieku oraz tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą.
Uczniowie poznali też Biblię Płocką - bogato iluminowany rękopis z XII wieku, sprowadzony prawdopodobnie przez biskupa płockiego Aleksandra z Malonne (1129-56) znad rzeki Mozy. Tekst Biblii spisany został na pergaminie, oprawę wykonano z desek dębowych obciągniętych białą skórą. Biblia Płocka zawiera 270 kart, łaciński tekst jest wersją Wulgaty. Bogate iluminacje oraz miniatury stawiają Biblię Płocką w rzędzie najcenniejszych średniowiecznych rękopisów. W 1940 roku Niemcy ukradli zabytek, a w 1978 roku, po długich negocjacjach, powrócił on do Polski.
Na zakończenie projektu „Jazda na Płock - odkrywamy kulturę i dziedzictwo historyczne Płocka”, szkoły otrzymały certyfikaty jego ukończenia, a uczniowie - przewodniki po Płocku, aby mogli nadal zgłębiać wiedzę historyczną. Projekt dofinansowany został ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.