Warsztaty Terapii Zajęciowej przy parafii św. Marcina w Gostyninie po remoncie

Zakończył się remont generalny Warsztaty Terapii Zajęciowej, które prowadzi parafia św. Marcina w Gostyninie. Prace kosztowały 135.419 zł, znaczną część tej kwoty przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Placówka działa od 2000 roku, obecnie zajęcia odbywają się hybrydowo.

Brush-1034901_1920.jpg

Generalny remont Warsztatów Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez parafię św. Marcina. Odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach programu wyrównywania różnic między regionami. PFRON przekazał środki w wysokości 108.335,20 zł, a środki własne wyniosły 27.083,80 zł. Łącznie prace kosztowały 135.419 zł.

Generalny remont objął m.in. pomieszczenia higieniczno-sanitarne, wymianę instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Dzięki modernizacji będzie Internet w każdej sali. Uruchomiony zostanie monitoring i system alarmowy. Uporządkowano sprawy związane z ochroną przeciwpożarową, zmodernizowano kuchnię. Poza tym nowy wygląd i wyposażenie zyskały łazienki. Pozyskane środki finansowe pozwoliły wprowadzić szereg udogodnień, dzięki którym uczestnicy będą mogli bezpiecznie i swobodnie korzystać z pomieszczeń na terenie warsztatów. Nowością jest też altana na 40 osób w ogrodzie.

– Mimo pandemii nie pozostajemy bierni. Uczestnicy warsztatów, podzieleni na małe grupy, mają zajęcia w konkretnych pracowniach oraz wykonują zadania zlecone przez instruktorów w swoich domach. Przekrój prac jest różny i zależy od możliwości uczestnika. Gdy nasi podopieczni są w domach, korzystają z komunikatorów społecznych i urządzeń teleinformatycznych. Rozmawiają na tematy związane z potrzebami społecznymi i zdrowotnymi oraz problemy związane z życiem w czasach pandemii. Cała kadra jest w stałym kontakcie z uczestnikami i ich opiekunami – zapewnia Łukasz Ciesielski, kierownik WTZ-ów w Gostyninie.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gostyninie znajdują się przy ul Ozdowskiego 1A. Są prowadzone przez parafię św. Marcina. W zajęciach uczestniczy 40 osób niepełnosprawnych. . Zajęcia odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczej, komputerowej, rzemiosł różnych, krawieckiej, stolarskiej, lalkarsko-muzycznej, artystycznej, gastronomicznej. Istnieje też sala rehabilitacyjna i gabinet pielęgniarski.

Działalność gostynińskich WTZ-ów jest zauważana i doceniana w województwie mazowieckim. Placówka już kilkukrotnie otrzymywała wyróżnienie Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej, ostatnio po raz czwarty jesienią 2020 roku, w kategorii „Reintegracja”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest instytucjom, które niwelują ubóstwo społeczne i umożliwiają pracę osobom wykluczonym społecznie.