Diecezjalne Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie jest miejscem wielu wakacyjnych akcji, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo oraz Stowarzyszeniem Krechowiacy zaprasza uczniów do udziału w kilku przedsięwzięciach.
- Sanktuarium, któremu patronuje św. Antoni, to miejsce szczególne, ponieważ zgodnie z duchem franciszkańskim otwiera się na różne formy spędzania wolnego czasu w duchu braterstwa i miłości chrześcijańskiej – uważa Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo oraz Bractwa św. Antoniego. – Stąd potrzeba organizacji zajęć, podczas których rozwój duchowy przebiega równolegle z różnymi aktywnościami fizycznymi. Po pandemii zauważyliśmy, że istnieje potrzeba poprawy kondycji fizycznej - podkreśla inicjatorka cyklicznych, wakacyjnych spotkań.
W lipcu i w sierpniu na terenie sanktuarium i zabytkowego zespołu klasztornego zaplanowano między innymi obóz jeździecki z elementami kawaleryjskimi, naukę języka angielskiego poprzez zabawę, warsztaty o roli pszczół w ekosystemie czy zajęcia z profilaktyki uzależnień, ze zwróceniem uwagi na nowe zagrożenia pt. „Narkotyki, dopalacze oraz inne uzależniacze. Nie! Dziękuję! Nie ryzykuję!”.
Organizatorzy spotkań starają się realizować holistyczny program rozwoju człowieka: - Mottem wszystkim wakacyjnych przedsięwzięć organizowanych przez ratowskie Sanktuarium są słowa św. Antoniego z Padwy: „Kto swój rozum wzbogaca doświadczeniem, ten czerpie z samego źródła mądrości”. Chcemy, aby różnorodne doświadczenia: modlitwy, nowych umiejętności, poprawy kondycji fizycznej, kontaktu z końmi, wspólnoty, piękna osiemnastowiecznej architektury i przyrody, stały się dla młodych ludzi radosnym czasem nie tylko odpoczynku, ale też wewnętrznego wzrastania i formowania ducha - mówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie.