W parafii pw. św. Apolonii w Borkowie rekolekcje adwentowe głosił były stomatolog

W dniach 1-3 grudnia br. w parafii pw. św. Apolonii w Borkowie, na zaproszenie proboszcza ks. Adama Zaborowskiego, rekolekcje adwentowe wygłosił ks. Tymoteusz Białkowski, z wykształcenia lekarz stomatolog: - Z lekarza dentysty stałem się lekarzem duszy, czyli księdzem - przyznał duchowny.

IMG 20231206 WA0002

Parafii w Borkowie patronuje św. Apolonia, która jest patronką stomatologów. Męczeństwo świętej żyjącej w III wieku zostało opisane w jednym z listów św. Dionizego Wielkiego. Apolonia, będąc już w podeszłym wieku, zginęła podczas prześladowań chrześcijan. Poganie „zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby”, a następnie za miastem zapalili wielki stos i zagrozili, że ją spalą, jeśli nie wyrzeknie się wiary. Apolonia poprosiła o chwilę do namysłu, a następnie sama weszła do ognia.

W dniach 1-3 grudnia br. rekolekcje adwentowe w tej wspólnocie wygłosił ks. Tymoteusz Białkowski, z wykształcenia lekarz stomatolog, a obecnie wikariusz parafii pw. św. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

- W dobrobycie i dostatku człowiek łatwo wpada w stan letargu duchowego, obojętności na przychodzącego Boga. Pan Jezus leczy naszą chorobę ociężałości serca i uwalnia od różnych przywiązań, które nie pozwalają nam doświadczać Jego obecności i rozpoznać Jego czasu przyjścia - głosił duchowny.

Podzielił się także z wiernymi z parafii Borkowo swoim doświadczeniem Boga i historią spotkania, które zmieniło jego dotychczasową drogę życia, gdy z lekarzy dentysty stał się lekarzem duszy, czyli księdzem. Ks. Tymoteusz Białkowski podziękował również za możliwość głoszenia rekolekcji w miejscu, któremu patronuje św. Apolonia, patronka lekarzy stomatologów.