- Zachwyca fenomen patriotycznego ducha, który trwa od wieków w mieszkańcach Ziemi Dobrzyńskiej. Została ona boleśnie naznaczona męczeństwem na przykład w czasie II wojny światowej, gdy tutejszą ludność Niemcy postanowili zgładzić w ramach nieludzkiej Intelligenzaktion, czyli „akcji inteligencja”. To był diabelski zamiar, aby najpierw pozbyć się polskiej elity – powiedział bp Milewski w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.
Zaznaczył, że obecnie Polacy żyją w wolnej Polsce: - Czy jednak jesteśmy wdzięczni Bogu i ludziom za ten szczodry dar? Czy w obliczu licznych wojen wokół, zwłaszcza tych za wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie, gdzie giną tysiące niewinnych ludzi, potrafimy Bogu dziękować za dar pokoju i dar wolności? W jakimś sensie tak – przecież Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej jest tego dowodem – stwierdził duchowny.
Podkreślił, że uroczystość w Oborach powinna uwrażliwić na sprawy społeczne i narodowe, ożywić pamięć o wielu pokoleniach Polaków, którym na sercu leżało dobro Ojczyzny. Powinna też uświadomić, z jak wielkiego dorobku przeszłości korzystają współcześni. Nie wolno zmarnować tego ogromnego dziedzictwa, ono pomoże budować przyszłość.
- Miłość Ojczyzny to odpowiedzialność za jej obecny kształt. Nikt nie jest z niej zwolniony. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w ojczystym domu. Trzeba o niego dbać i właściwie używać, myśląc o dobru wspólnym, a nie tylko o własnym, nieraz egoistycznym celu – głosił kaznodzieja.
Bp Milewski powiedział też, że wiele Polek i wielu Polaków kocha swoją Ojczyznę, trzeba jednak wciąż tej miłości się uczyć. Trzeba też uczyć się miłości braterskiej - do siebie nawzajem. Prawdziwy uczeń Jezusa, wedle opisu ewangelisty Mateusza (Mt 23,1-12), to ten, kto ma jednego Mistrza – Jezusa, kto nie wywyższa się, lecz chętnie służy innym, kto bliźnich traktuje jak swoich braci. Tacy właśnie byli Polacy, którym zadedykowano pomnik w Oborach.
Po Mszy św. bp Milewski dokonał poświęcenia Pomnik Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej. Pomnik powstał z inicjatywy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej oraz Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. Umieszczono go na „starym” cmentarzu, na wzgórzu zwanym „Kalwarią”, przyległym do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Znajduje się tam kaplica Krzyża Świętego i kaplica grobowa pw. św. Antoniego, dwie piętrowe katakumby oraz groby osób zasłużonych dla Ziemi Dobrzyńskiej i Ojczyzny.
Na pomniku wygrawerowano nazwy miejsc gdzie walczyli, polegli, byli więzieni mieszkańcy Ziemi Dobrzyńskiej (około 6,5 tys. osób), znajdujące się na terenie Polski i rozsiane po świecie, w tym Brodnica, Charków, Dachau, Katyń, Lasek Rusinowski, Lasy Karnkowskie, Monte Cassino, Rak k. Skrwilna, Rypin, Somosierra, Ugoszcz – łącznie 38. Na zwieńczeniu pomnika - obelisku znajduje się orzeł, na jego ścianach widnieją herby Ziemi Dobrzyńskiej i powstań narodowych.
Elementem pomnika jest też urna, w której umieszczono ziemię z pól bitewnych i innych miejsc związanych z Ziemią Dobrzyńską i jej mieszkańcami. Ziemia została zebrana przez członków i przyjaciół Bractwa w Polsce i w Europie.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło z udziałem władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, parlamentarzystów i społeczeństwa, przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej Garnizonu Toruń i Orkiestry Wojskowej. Wysłuchali oni także okolicznościowej konferencji wygłoszonej przez historyka prof. dr hab. Mirosława Krajewskiego, prezesa Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego.
Do powstania Pomnika Narodowej Pamięci Ziemi Dobrzyńskiej w Oborach przyczynili się darczyńcy prywatni i instytucjonalni, w tym gmina Zbójno.