W diecezji płockiej powiększy się grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

W diecezji płockiej przybędzie 30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Po zakończeniu okresu przygotowania i formalnym ustanowieniu przez biskupa płockiego łącznie w diecezji posługiwać będzie 145 mężczyzn uprawnionych do udzielania wiernym Komunii św.: - Jest to ważna forma zaangażowania się ludzi świeckich w życie Kościoła – uważa ks. dr Marcin Sadowski, opiekun tej grupy, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.   

Eucharystia

W diecezji płockiej trwa formacja 30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Kandydaci do tej posługi odbyli zajęcia z zakresu liturgiki, dogmatyki, Pisma św., mieli też ćwiczenia praktyczne. Ich formalne ustanowienie odbędzie się po rekolekcjach w dniach 24-26 lutego w ośrodku Caritas w Popowie. Nowi szafarze otrzymują roczne upoważnienie do pełnienia posługi, a dotychczasowi – przedłużenie funkcji.

- Funkcja nadzwyczajnego szafarza Komunii św., to forma zaangażowania się ludzi świeckich w życie Kościoła i posługę w Kościele. Ich głównym zadaniem jest zanoszenie Komunii św. osobom chorym i starszym oraz pomoc przy rozdzielaniu jej w kościele. Wielu z obecnych szafarzy sumiennie wykonuje te zadania przez całe lata. W ich posłudze nie chodzi o samo rozdzielanie Komunii św., ale też pogłębienie wiary. Dla nich, jako ludzi wierzących, to cenne doświadczenie, podobnie jak dla ich rodzin - mówi ks. dr Marcin Sadowski, opiekun nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji płockiej, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, wykładowca w płockim seminarium.  

W tym roku po raz pierwszy nadzwyczajni szafarze Komunii św., poza udziałem w rekolekcjach, wezmą też udział w sesji teologicznej, aby pogłębić wiedzę z tego zakresu. Została ona zaplanowana w miesiącu maju.

W diecezji płockiej aktualnie posługuje 115 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (po ustanowieniu 30 nowych mężczyzn będzie ich 145). Pierwsi zostali ustanowieni w 1998 r.  – w tym roku mija 25 lat od powołania pierwszych szafarzy. Prywatnie wykonują różne zawody (jest to np. lekarz, policjant, rolnik, dziennikarz), są w różnym wieku (szafarz musi mieć ukończone 25 lat).

Wielu z szafarzy wywodzi się ze wspólnot religijnych: Liturgicznej Służby Ołtarza, Domowego Kościoła, Rycerzy św. Jana Pawła II czy Wojowników Maryi. Posługują m.in. w parafiach w Płocku, Ciechanowie, Płońsku, Mławie, Gostyninie, Nowym Dworze Mazowieckim, Okalewie.

Patronem grupy jest bł. ks. Michał Sopoćko - spowiednik i duchowy kierownik św. s. Faustyny Kowalskiej. Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji reguluje między innymi dokument 43. Synodu diecezji płockiej – „Instrukcja o przygotowaniu i posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej”. Funkcję opiekuna pełni ks. dr Marcin Sadowski.