W diecezji płockiej odbyła się peregrynacja relikwii bł. Karola Acutisa

Płock, Gostynin, Płońsk, Przasnysz, Mława i Ciechanów były miastami, w których dzieci, młodzież i dorośli modlili się przy relikwiach bł. Karola Acutisa, jednego z trzynastu patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Ks. biskup Szymon Stułkowski, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie pobytu relikwii w diecezji płockiej zaznaczył, że każde takie spotkanie powinno służyć pogłębieniu relacji z Bogiem.

Accutis

Peregrynacja relikwii bł. Karola Acutisa  w diecezji płockiej miała miejsce w dniach 18-20 listopada br.: - Błogosławiony jest jednym z trzynastu patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Żył we współczesnych czasach, może być bliski ludziom młodym, za pośrednictwem Internetu ewangelizował innych ludzi. Może więc być patronem osób intersujących się Internetem, ale też tych, którzy nie mogą się opanować w korzystaniu z niego – powiedział ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w diecezji płockiej.

Peregrynacja relikwii bł. Karola Acutisa odbyła się w kilku miejscach diecezji. W Płocku przy relikwiach Błogosławionego spotkali się uczniowie Szkół Katolickich oraz młodzież z parafii św. Jadwigi Królowej, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania oraz formująca się w ruchach i wspólnotach w obu dekanatach miasta. W Wyższym Seminarium Duchowym w Płocku przy relikwiach modlili się alumni oraz młodzież męska, uczestnicząca w rekolekcjach powołaniowych.

Następne relikwie bł. Karola Acutisa zostały przekazane do parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, gdzie czuwały przy nich dzieci i młodzież przygotowujący się do przyjęcia sakramentów świętych. Kolejnym miejscem ich pobytu był Płońsk, gdzie obecni byli młodzi z okazji diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Tu Mszy św. przewodniczył biskup senior Piotr Libera.

Potem relikwie zostały przekazane do parafii św. Wojciecha w Przasnyszu oraz parafii Świętej Rodziny w Mławie. Z kolei w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie najpierw przy relikwiach modliła się wspólnota parafialna, natomiast wieczorem biskup płocki Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. udziałem młodzieży z dwóch dekanatów ciechanowskich, w tym młodzieży, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.

W kazaniu zaznaczył, że kiedy on przed laty przyjmował sakrament bierzmowania, nie było do tego jakiegoś specjalnego przygotowania. Inaczej odbywa się to współcześnie, gdy kandydaci mogą poprzez różne spotkania „doświadczyć Boga”. Przygotowanie obecne nie powinno być traktowane jako „przymus i zbieranie podpisów”, ale „pogłębienie relacji z Bogiem”.

Poza tym w czasie Mszy św. ks. Tomasz Dec przedstawił sylwetkę bł. Karola Acutisa, który z wielu powodów może być patronem młodzieży. Przypomniał, że Błogosławiony kochał Eucharystię, mówił o Niej, że jest „autostradą do nieba”.   

Po Mszy św. bp Stułkowski zaprosił młodzież do adoracji Najświętszego Sakramentu. Rozważanie wygłosił ks. Krzysztof Ruciński. Odnosiła się ona do ewangelicznej sceny powołania uczniów, którzy potem towarzyszyli Jezusowi: - Dziś Jezus też nas powołuje i chce, abyśmy mu towarzyszyli i głosili Jego Ewangelię tam, gdzie na co dzień jesteśmy - powiedział między innymi duszpasterz.    

Na zakończenie spotkania bp Szymon Stułkowski udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Uczestnicy spotkań przy relikwiach bł. Karola Acutisa otrzymali obrazki z  jego wizerunkiem i modlitwą do niego adresowaną.  Relikwie te przyjechały do diecezji płockiej z archidiecezji przemyskiej, a po pobycie w diecezji płockiej zostały przekazane do archidiecezji lubelskiej. Odwiedzają one poszczególne diecezje w Polsce przed ŚDM w Lizbonie w 2023 roku.