VII przegląd etiud teatralnych o świętych i błogosławionych

VII Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli” odbył się 16 października br. w Płocku. Pierwsze miejsce, z etiudą o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Przegląd zorganizowały Książnica Płocka i wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej.

Etiudy.jpg

W VII Przeglądzie Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych uczestniczyły zespoły teatralne ze szkół z terenu diecezji płockiej. Etiudy przedstawiano na deskach siedziby Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Uczestnicy zaprezentowali krótkie, 10-minutowe etiudy teatralne, poświęcone wybranym przez siebie postaciom świętych i błogosławionych.

Tegoroczne etiudy opowiadały m.in. o błogosławionych biskupach płockich: abp. Antonim J, Janie Pawle II, św. Bracie Albercie, św. Hidegardzie z Bingen, św. Franciszku z Asyżyu, bł. ks. Stefanie W. Frelichowskim, św. Maksymilianie M. Kolbem czy św. Matce Teresie z Kalkuty.

„Zaprezentowało się 12 zespołów, łącznie 106 uczestników. Poziom był bardzo wysoki, a młodzi aktorzy dostarczyli sporo wzruszeń. Jury długo obradowało, zanim wydało ostateczny werdykt. Przyznano dwa pierwsze miejsca: dla Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpcu, za etiudę przygotowaną pod kierunkiem ks. Adama Kowalskiego i Marleny Boguckiej pt. „Prościusieńko w niebo droga – etiuda teatralna o ks. Jerzym Popiełuszce” oraz dla Szkoły Podstawowej nr 14 im. prof. Władysława Szafera w Płocku, pod kierunkiem Ewy Bembenisty, za etiudę „Święty Jan Paweł II”.

Dwa drugie miejsca również otrzymały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie pod kierunkiem ks. Jacka Gołębiowskiego za etiudę „Talitha kum. Kim ona jest? Opowieść o ‹Trzcinie Boga›” oraz - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Płocku pod kierunkiem Katarzyny Niewinowskiej za etiudę „Bakhita znaczy szczęściara” o św. Józefinie Bakhicie. Trzeciej nagrody nie przyznano.

Przegląd etiud jest dla młodzieży wyzwaniem, przygodą, daje możliwość zaprezentowania swych umiejętności w tworzeniu tekstu scenicznego oraz interpretacji teatralnej, a jednocześnie przybliża postaci osób, które mogą stać się autorytetami, drogowskazami moralnymi” – przekazali inicjatorzy przeglądu.

Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli - Niezwykli” organizowany jest każdego roku w ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej, przed uroczystością Wszystkich Świętych, Jego organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, który ufundował nagrody. Wydarzenie patronatem objął ks. biskup Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej.