Po raz piąty wierni z Czerwińska nad Wisłą i okolic, którzy na co dzień modlą się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku, popłynęli rzeką Wisłą do Płocka, nad którą leżą oba te miasta. Celem pielgrzymki była modlitwa przy relikwiach św. Barbary. Przez wieki były one przechowywane w klasztorze czerwińskim, a aktualnie znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.
W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 30 wodniaków, płynących na różnych łodziach (na przykład łódkach motorowych, pontonach, pychówkach). Wypłynęli pod duchowym kierownictwem ks. Łukasza Mastalerza SDB, proboszcza parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą, a swoje łodzie oznaczyli między innymi flagami z herbem Czerwińska. Wodna podróż była trudna, ze względu na panujące warunki atmosferyczne: padał deszcz, a wiatr powodował duże fale na rzece.
Na Wiśle w Płocku pielgrzymów – wodniaków powitał na holowniku kapitan Stanisław Fidelis z płockiego Bractwa św. Barbary. Wzięli oni udział w Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej płockiej, modląc się przy relikwiach św. Barbary, patronki ludzi związanych z wodą. Potem zapoznali się z historią katedry i modlili w krypcie biskupów płockich, która znajduje się w podziemiach katedry.
Inspiracją do organizacji pielgrzymek rzecznych z Czerwińska do Płocka są tzw. różańce wiślane, organizowane w Czerwińsku wiosną i latem. Parafianie i goście modlą się wtedy modlitwą różańcową podczas krótkich rejsów łodziami. W tym roku po raz pierwszy z inicjatywy księży salezjanów na Wiśle odbyła się procesja Bożego Ciała.