Uroczystości w Skępem: „Gdzie jest Duch Boży tam nie ma miejsca dla lęku”

- Tam gdzie jest Duch Boży, tam nie ma miejsca dla lęku. Duch Święty daje nam poznać i odczuć, że jesteśmy w rękach Boga – głosił ks. biskup Piotr Libera w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego (23 maja br.) przewodniczył Mszy św. odpustowej. W tym roku mija 525 lat obecności w Skępem cudownej figury Maryi.

Skepe-zeslanie.jpg

Biskup w homilii przypomniał, że Zesłanie Ducha Świętego przypomina dzień, w którym Maryja i Apostołowie z lęku pozostawali ukryci w Wieczerniku. Stwierdził, że ludzkie życie także niejednokrotnie spowija „mrok różnorakich lęków, strachów”. Dla niektórych ludzi lęk jest wręcz stanem chronicznym. Patrzą w przyszłość i czują ciągły niepokój. Lęki nie pozwalają cieszyć się życiem, które dał Bóg, nie pozwalają cieszyć się perspektywą zbawienia, „którego bramy otworzył Jezus swoim zwycięstwem nad śmiercią”.

- Zniewoleni łańcuchem naszych obaw przypominamy Apostołów z Wieczernika, którym brakowało odwagi, aby ruszyć w świat i dzielić się radością Chrystusowego zwycięstwa nad śmiercią i szatanem. Dopiero Duch Święty sprawił, że okowy lęku opadły na ziemię, a uczniowie Jezusa ruszyli w świat, aby dać mu Ewangelię – przypomniał kaznodzieja.

Bp Libera zaznaczył, że ten sam Duch Święty przychodzi z darami, które mogą napełnić pokojem serca i pomóc żyć dzieciom Bożym, chrześcijanom, uczniom Chrystusa. Dary Ducha Świętego są „koniecznie potrzebne do dobrego i owocnego życia”. Są potrzebne do tego, aby bez nadmiernych obaw, lęków i niepokojów iść przez trudną czasem codzienność, jako uczniowie Jezusa Chrystusa – jako chrześcijanie.

- Tam, gdzie jest Duch Boży, tam nie ma miejsca dla lęku! Duch Święty daje nam poznać i odczuć, że jesteśmy w rękach Boga: cokolwiek by się wydarzyło, Jego nieskończona miłość nas nie opuszcza. Przekonujemy się o tym, patrząc na świadectwo męczenników, odwagę wyznawców wiary, nieustraszony zapał misjonarzy, śmiałość głosicieli Słowa Bożego. Duch Święty rodzi niejako nowych błogosławionych i świętych – zaakcentował biskup.

Uroczystości w Skępem odbywają się przez trzy dni. W programie obchodów znalazła się Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, Msza św. o dar potomstwa i za kobiety w stanie błogosławionym, procesja różańcowa do miejsca, gdzie objawiła się matka Boża, adoracja Najświętszego Sakramentu.

Gospodarzem uroczystości był o. Ekspedyt (Robert) Osiadacz OFM Bern., proboszcz parafii Zwiastowania NMP i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem.

W tym roku mija 525 lat obecności cudownej figury Matki Bożej w prowadzonym przez ojców bernardynów Sanktuarium Diecezjalnym. Jednym z zewnętrznych znaków tej rocznicy jest nowy płaszcz, ofiarowany Matce Bożej przez ojców bernardynów oraz pielgrzymów.