Ks. prał. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, emerytowany wykładowca płockiego seminarium, zmarł 17 grudnia po ciężkiej chorobie, w wieku 83 lat i 60. roku kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 21 grudnia. Mszy św. w katedrze płockiej przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.
Na początku Mszy św. powiedział, że ks. Czesław Rychlicki „wyprzedził nas o krok” w drodze do domu Ojca: - Gromadzimy się przy ołtarzu, przy Chrystusie, który nas tu zaprosił, by dziękować za życie i dobro, które czynił ksiądz profesor. Został chrzczony 6 sierpnia 1939 roku w parafii św. Katarzyny w Dobrzyniu nad Drwęcą. Patrząc na jego życie możemy się uczyć, jak należy rozwijać godność otrzymaną na chrzcie św. – podkreślił biskup płocki.
Bp Andrzej Suski z Torunia w kazaniu zaznaczył, że ks. Rychlicki „wierzył w kapłaństwo, cenił je, szanował, żył nim na co dzień”. Miał duży autorytet, a zarazem „był życzliwy i pomocny”. Był też „wypróbowanym przyjacielem”. Teraz doświadcza obecności Chrystusa, przeszedł do domu Ojca w niebie, gdzie jest mieszkań wiele, bo „bez requiem nie może być Mszy rezurekcyjnej”.
- Ks. Czesław Rychlicki powołanie rozumiał jako połączenie nauki z wiarą. Teologia była dla niego mową o Bogu i mową Boga. Niezwykle ważne było dla niego doświadczenie Boga i Jego łaski. Starał się być wiernym sługą Jezusa Chrystusa, w którym Bóg najpełniej się wysłowił i objawił – głosił biskup senior.
Na zakończenie Mszy św. ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor WSD w Płocku przypomniał, że ks. Rychlicki od 51 lat współtworzył wspólnotę seminaryjną, jej koloryt i atmosferę, wspierał kleryków, pomagał księżom studentom w Polsce i poza jej granicami: - Wykładał głównie teologię dogmatyczną, a jako ostatni wygłosił traktat o cierpieniu – zaakcentował rektor.
Natomiast przedstawiciel Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zauważył, że zmarły profesor „kapłaństwo miłował, przed kapłaństwem klękał”. Często mówił, że „nie ma kapłaństwa bez człowieczeństwa”.
Dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych odbył się 22 grudnia w rodzinnej parafii zmarłego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu n. Drwęcą, z udziałem biskupów: bp. Romana Marcinkowskiego z Płocka, który przewodniczył Mszy św., bp. Andrzeja Suskiego z Torunia i bp. Józefa Szamockiego z Torunia. Potem trumna z ciałem zmarłego została złożona w grobie na cmentarzu w Dobrzyniu n. Drwęcą.
Podczas uroczystości pogrzebowych w Płocku i Dobrzyniu wolontariusze zbierali datki na rzecz Domu Seniora Leonianum w Sikorzu, skąd ks. Rychlicki odszedł do wieczności po ciężkiej chorobie.
W uroczystościach w Płocku uczestniczyło 120 księży, także ks. prał. dr hab. Waldemar Turek z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej (prezbiter Kościoła płockiego) i ks. prof. dr hab. Marek Tatar z UKSW w Warszawie.
***
Ks. prał. prof. dr hab. Czesław Rychlicki urodził się 29 maja 1939 r. w Golubiu-Dobrzyniu, w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które ukończył 19 czerwca 1963 r., przyjmując święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej w Płocku. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka.
W lipcu 1964 r. został skierowany na studia teologiczne w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, następnie, od stycznia 1966 r. kontynuował je w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (Pontificia Università Gregoriana). W grudniu 1970 r. uzyskał tam doktorat. W latach 1971-2013 wykładał teologię dogmatyczną i ekumenizm w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
W 1972 r. zorganizował Soborowe Studium Teologiczno-Pastoralne dla kapłanów w diecezji płockiej, którym kierował do 2001 r. Wykładał także w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Wydziale Teologicznym UKSW oraz Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW.
W 1998 r. w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych, zaś 18 kwietnia 2002 r. - tytuł naukowy profesora nauk teologicznych nadany przez Prezydenta RP. Od 2001 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W latach 2004-2014 był członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.
Od 2003 r. był członkiem korespondentem, a następnie od 2007 r. profesorem rzeczywistym Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie (Pontifica Accademia di Teologia). Pełnił także funkcję sekretarza Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski (1999-2007). Był organizatorem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i jej członkiem. Z mandatu Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1980-1982 członkiem zespołu prowadzącego dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności sakramentu chrztu.
Z upoważnienia biskupa płockiego w jubileuszowym roku 2000 prowadził rozmowy z władzami UKSW w Warszawie i Kongregacją Wychowania Katolickiego w Watykanie w sprawie afiliowania Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku do Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Umowa między uczelniami została podpisana 17 maja 2000 r.
Wziął udział w 39 sympozjach międzynarodowych i ogólnopolskich, opublikował 14 skryptów z teologii dogmatycznej, 10 książek, 158 artykułów naukowych i recenzji. Był promotorem 4 rozpraw doktorskich, przygotował 20 recenzji do tytułu naukowego profesora nauk teologicznych oraz 3 recenzje do doktoratów honoris causa, 19 recenzji dorobku habilitacyjnego oraz 62 recenzje doktoratów, był promotorem 64 magisteriów i 90 licencjatów.
W 1987 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej, zaś w 2004 r. został odznaczony przez Jana Pawła II godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości (życiorys opracowany przez ks. dr. Wojciecha Kućkę).
Ks. Czesław Rychlicki zmarł 17 grudnia 2022 r. w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu koło Płocka, w wieku 83 lat, w 60 roku kapłaństwa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w katedrze w Płocku i w parafii Dobrzyń n. Drwęcą (Golub-Dobrzyń). Spoczął na tamtejszym cmentarzu.