Tytuł „Tłuchowianina Roku” po raz pierwszy został przyznany w roku 2004, z inicjatywy obecnego laureata. Ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski został wówczas proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie i postanowił w gronie parafian i mieszkańców gminy każdego roku wyróżniać osoby, które bezinteresownie działają dla innych ludzi. Równocześnie przyznawano też „Srebrne Pióro” osobie, która w mediach promuje parafię i gminę.
W tym roku kapituła wyróżnienia, której przewodniczy wójt gminy Krzysztof Dąbkowski uznała, że na tytuł „Tłuchowianina Roku 2022” zasłużył ksiądz, który przed laty zainicjował przyznawanie tych wyróżnień. W uzasadnieniu napisano, że ks. Andrzej Zakrzewski „angażował parafian do współpracy, zacieśniając w ten sposób więzi między różnymi grupami ludzi, dowartościowując ich”.
Urszula Brożek, sekretarz kapituły przyznającej tytuł „Tłuchowianina Roku 2022” podczas wręczenia statuetki odczytała protokół z posiedzenia tejże kapituły: „W głosowaniu tajnym, przy stuprocentowym poparciu członków Kapituły – tytuł «Tłuchowianina Roku» przyznany został osobie, która przez 18 lat była mieszkańcem naszej gminy – człowiekowi o wielorakich zainteresowaniach i pasjach, charyzmatycznemu pomysłodawcy wielu inicjatyw duszpasterskich i społecznych, który bardzo zżył się z mieszkańcami i pozostawił po sobie wiele trwałych śladów swojej działalności”.
- Byłem zaskoczony, ponieważ sam to wyróżnienie przed laty wymyśliłem – przyznał ks. Andrzej Zakrzewski. – Zauważyłem wtedy, że w parafii, wśród wiernych i lokalnej społeczności jest wiele osób, które angażują się na rzecz innych, bezinteresownie działają społecznie, a więc zasługują na taki tytuł. Nie sądziłem, że po latach sam znajdę się w tym gronie - powiedział duszpasterz, który przyjął symboliczną statuetkę św. Floriana, obok którego stoi pióro, symbol osoby, która jest znana z twórczości pisarskiej.
Warto podkreślić, że ks. Andrzej Zakrzewski od lat jest diecezjalnym kapelanem Straży Pożarnych. Odkrył to środowisko będąc jeszcze proboszczem w Goleszynie (w latach 1987-2004). Powiedział, że postrzega strażaków jako „najbardziej otwarte i autentyczne środowisko”. Jako jego duszpasterz od dawna inicjuje tzw. zaduszki, a także wielkopostne i adwentowe dni skupienia dla strażaków, w różnych miejscach diecezji, najczęściej tam, gdzie proboszczowie stworzyli dobry grunt dla formacji religijnej tej grupy społecznej i zawodowej. Spotkania te noszą nazwę Zamyśleń Strażackich.
Ks. Andrzej Aleksander Zakrzewski (ur. 1951) był m.in. proboszczem parafii Goleszyn (1987-2004) i parafii Tłuchowo (2004-2022), dziekanem dekanatu tłuchowskiego (od 2004), członkiem Diecezjalnych Rad: Ekonomicznej, Duszpasterskiej, Wydawniczej. Od roku 2002 pełnił funkcję kapelana Straży Pożarnych w różnych strukturach samorządowych, jest nadal diecezjalnym kapelanem Straży Pożarnych w diecezji płockiej. Aktualnie ks. Zakrzewski jest pracownikiem Archiwum Kurii Diecezjalnej w Płocku.
W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Tłuchowie kapłan ten, poza duszpasterską pracą na rzecz dobra duchowego wiernych, a także dbając o dobro materialne parafii i kościoła m.in. zainicjował wydawanie „Tłuchowskich Zeszytów Historyczno-Społecznych” (ukazało się 17 numerów, dokumentują życie i historię parafii i gminy, redaktor naczelną jest mgr Edyta Gąsiorowska), wydawanie biuletynu parafialnego „Apostoł”, przyznawanie tytułu „Tłuchowianina Roku” oraz „Srebrnego Pióra”.
Ks. Zakrzewski ponadto był pomysłodawcą Przeglądu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, Biegu o Puchar św. Floriana, Ligi św. Stanisława Kostki (w piłce nożnej), Turnieju Szachowego im. ks. Wincentego Borkowskiego, Mistrzostw Parafii oraz Ministrantów w Tenisie Stołowym czy Konkursu Kronik Strażackich.
Dzięki ks. Zakrzewskiemu powstały pamiątkowe tablice m.in. ku czci tłuchowskich uczestników Postania Styczniowego, jej byłych proboszczów ks. Wincentego Borkowskiego i Stanisława Nowakowskiego, a także figura św. Floriana przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Tłuchowie.